Fransa yasta! Yangını ağlayarak izlediler

0
541
Reklam

Paris’in en ünlü yapılarından Notre Dame Katedrali‘nde çıkan yangın ülke ve dünya çapında üzüntüye neden oldu. Çıkan yangına ilişkin, ülkeler birlik mesajları paylaştı. Notre Dame Katedrali 850 yılı aşkın tarihiyle Hristiyanlığın bu ülkedeki sembolü olarak gösteriliyor. 

Fransa‘nın başkenti Paris’te bulunan ve 850 yıl önce inşa edilen tarihi Notre Dame Katedrali’nin alevlere teslim olmasının ardından ülke tam anlamıyla bir şok yaşıyor. 8.5 saatte söndürülen yangının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Macron yangına ilişkin yaptığı açıklamada, “Ülkemin her vatandaşı gibi bu akşam bir parçamızın yandığını gördüğüm için üzgünüm” ifadelerini kullandı.

Katedralin önünde toplanan vatandaşların yangının söndürülmesi için dua etmesi ise kameralara yansıdı.

-Reklam-

Sosyal medyada yüz binlerce kişi tarihi katedralin yanmasından dolayı üzüntüsünü paylaşırken, birçok lider ve siyasi de özel olarak mesaj yayımladı.

https://twitter.com/France24_fr/status/1117885774483968000

ABD Başkanı Donald Trump, eski Fransa Cumhurbaşkanları Nicolas Sarkozy, François Hollande ve Papa’nın da üzüntüsünü paylaştığı mesajların yanı sıra birçok siyasi yangın bölgesine gitti.

Ulusa sesleniş konuşması kaydı sırasında yangın haberini alan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yanısıra Kültür Bakanı Franck Riester, Savunma Bakanı Florence Parly ve İçişleri Bakanlığı temsilcisi Laurent Nunez’in de bölgeye geldiği öğrenildi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz