Fransa’da 1 Mart’ta çok şey değişecek: İşte hayatımıza giren yenilikler

Reklam

Fransa’da her ay bir dizi değişiklikler yapılıyor. Haklar, yardımlar, fiyatlardaki artış veya düşüşler, saatlerin ileri alınması, RSA, kış döneminin sona ermesi… Artı33 olarak 1 Mart 2024’ten itibaren nelerin değiştiğini araştırdık.

Pek çok kişi tarafından baharın gelişi olarak beklenen Mart ayı, aynı zamanda bizi bekleyen pek çok yeniliği ve günlük hayatımızda bazı değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Satış sektöründeki değişiklikler, sigara fiyatlarındaki yeni zamlar gibi birçok değişiklik var.

Sigara zammı

Fransa’da Mart ayında sigaraya yine zam yapılacak. Fransa’da hükümet, halk sağlığı ve tütün kontrolü politikasının bir parçası olarak, sigara fiyatlarındaki artışın Mart ayında da devam edeceğini bildirdi. Fiyatlar paket başına 40 ila 50 cent arasında artacak.

Onclick Popunder

RSA

Fransa’da düşük gelirli ya da çalışmayanlara verilen RSA yardımı alıcıları için haftada 15 saat çalışma zorunluluğu 2023’ten bu yana 18 departmanda test ediliyordu. Martı ayı itibariyle departman sayısı 47’ye çıkarılacak.

Mesleki entegrasyonunu teşvik etmeyi amaçlayan bu tedbir, 2025 yılında tüm bölgeye yaygınlaştırılacak.

CAF zorunlu şifre değişikliği

Fransa Ulusal Bilgi Teknolojileri ve Özgürlükler Komisyonu (Cnil), bilgisayar korsanları tarafından ülkedeki 33 milyon vatandaşın verilerinin çalındığını bildirmişti.  Fransa’da iki sağlık sigortasına düzenlenen siber saldırı sonucu 33 milyon insanın verileri çalındı.

Siber saldırı düzenlenmişti

Bir hacklemenin ardından Caf, milyonlarca hesabın hacklendiğini itiraf etti. Herhangi bir güvenlik ihlali tespit edilmediğini ancak güvenlik önlemlerinin alındığını duyurdu. Basın açıklaması yapan CAF, “8 Mart itibarıyla, şifrelerini değiştirmeyen vatandaşlar hesaplarına erişemeyecek. 8 Mart’a kadar giriş yaptıkları anda şifrelerini değiştirmeleri zorunlu olacak” açıklamasını yaptı.

Kış dönemi sona eriyor

Fransa’da her yıl kış döneminde insanların zorla evden atılmasını engelleyen yasal süre 31 Mart’da sona erecek.

Fransa’da 1956 yılından beri uygulanan ‘kış tatili’ Mart’ın sonunda sona erecek. Her yıl 1 Aralık’tan itibaren ev sahipleri ile problem yaşayan kiracıların evden atılmasını, elektrik ile gazının kesilmesini yasaklayan dönem 31 Mart itibariyle sona erecek.

Saatler ileri alınacak

Avrupa ülkelerinde Mart ayının son haftasında saatler 1 saat ileri alınarak ‘Yaz saati’ uygulamasına geçilecek. Böylece Fransa ile birlikte Avrupa ülkelerinin Türkiye ile arasındaki saat farkı 1 saate düşecek.

Gaz fiyatları yüzde 5 düşecek

Fransa’da Şubat ayında elektriğin fiyatı yükselirken evlerde kullanılan gaz fiyatlarında düşüş olmuştu. Gaz fiyatlarındaki düşüş Mart ayında da devam edecek.

Enerji Düzenleme Komisyonu tarafından her ay belirlenen gazın “referans” fiyatı Mart ayı için de yüzde 5 düşeceği bildirildi. Temmuz ayından bugüne gaz fiyatları yüzde 20 artış göstermişti. Gaz fiyatının düşüşünden 10 milyon hane faydalanabilecek.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

Yasal Uyarı! Arti33 İçerikleri Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz, Kanuna Aykırı Ve İzinsiz Olarak Kopyalanamaz.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz