Fransa’da 1 Ocak’ta başlıyor! Artık gözlüğü ve diş tedavilerini devlet karşılayacak

Reklam

Fransa’da hükümetin hazırladığı ‘sıfır ek ücret’ başlıklı sağlık reformu 2020’den itibaren yürürlüğe giriyor. Hangi tedavilerin sigorta kapsamına gireceği ise belli oldu.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emnanuel Macron’un seçim vaatleri arasında da yer alan, gözlük, diş tedavisi ve kulaklık ücretlerinin sigorta kapsamına alınması ile ilgili süreç başlıyor.

1 Ocak itibariyle numaralı gözlükler önemli oranda sigorta kapsamına giriyor. Artı33’ün edindiği bilgiye göre mesela 3 numaralı bir gözlüğün ücretini 420 Euro’ya kadar sigorta karşılayacak. Daha büyük numaralı gözlüklerde bu oran 700 Euro’ya kadar çıkabilecek. Gözlük ücretlerinde geri ödeme için belirlenen tavan ücret ise 800 Euro olacak.

Onclick Popunder

Tavan ücretler 2 yılda bir değişecek

Yeni reform ile önemli oranda cam ücretleri karşılanırken, çerçevede ise sigortanın karşılayacağı maksimum tutar 100 Euro olarak belirlendi.

Her iki yılda bir de tavan ücretleri yeniden gözden geçirilecek.

Diş tedavilerinde de “sıfır ek ücret » reformu kapsamında önemli oranda sigorta kapsamın giriyor. Ancak gözlükte olduğu gibi diş için de tavan ücret belirlendi. Buna göre kaplama, protez ve çıkarılabilir takma dişler gibi tedaviler sağlık sigortası tarafından% 100 oranında karşılanacak.

2021’de artacak

Yeni uygulama ile 2020’den itibaren daha önce vatandaşlar tarafından karşılanması gereken diş tedavisi ücretlerinin yüzde 40’lık bir kısım sigorta tarafından karşılayacak. 1 Ocak 2021’den itibaren ise bu oran daha da artacak.

Fransa’da diş tedavisi olabilenlerin oranı sadece yüzde 43

Fransa’da vatandaşların yüzde 43’ü diş tedavisi gerçekleştirebilirken bu oran Almanya’da yüzde 71, Danimarka’da yüzde 85 ve Hollanda’da ise yüzde 80 olarak gerçekleşti. Vatandaşların yüzde 17’si istenen ücretler nedeniyle protez yaptıramadığı aktarıdı.

Kulaklıkların ise 2021’den itibaren sigorta kapsamına gireceği aktarıldı.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz