Fransa’da 1 Ocak’ta çok şey değişecek…İşte hayatımıza giren yenilikler

Reklam

SMİC, doğalgaz zamlarının durdurulması, asgari ücret, akaryakıt yardımı, Navigo… Fransa’da 1 Ocak 2023 ile birlikte birçok yenilik hayatımıza girecek.

Asgari ücret net 24 Euro artacak

Fransa’da her yıl olduğu gibi 1 Ocak 2023’te de asgari ücrete zam geliyor. Enflasyonda rekorların kırıldığı 2022 sonrası asgari ücrete yapılacak zam merak konusu olurken, yeni zam oranı belli oldu. Ülkede asgari ücrete brüt 30 Euro zam yapılacağı açıklandı. Yeni zam ile halen halen 1678,95 Euro olan asgari ücret miktarı 1 Ocak’tan itibaren 1700 Euro’yu geçecek.

Kırmızı posta pulu tarih oluyor

Fransa’da 1849 yılından bu yana mektupların bir günde teslimatını sağlayan kırmızı kağıt pul 1 Ocak tarih olacak. Yerini dijital pul alacak. Yeni çıkacak dijital pulun ücreti ise 1,43 Eurodan 1,49 Euroya çıkacak.

Onclick Popunder

Çıraklık ikramiyesinin miktarı değişiyor

Çırak çalıştırma primi, 2023 yılında hem reşit olmayanlar hem de 30 yaşın altındaki yetişkinler için 6 bin Euro olacak. Şu anda bu yardım reşit olmayan bir kişi için 5 bin Euro, yetişkin için ise 8 bin Euro.

Akaryakıt ödeneği

Fransa’da yılbaşından itibaren akaryakıt desteği olarak verilen 10 centlik indirim sona erecek. Bunun yerine Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, aracıyla işe giden 10 milyon işçi için 100 Euroluk akaryakıt desteği verileceğini açıkladı.

Araç paylaşımı yapanlara 100 Euroluk yardım

1 Ocak’tan itibaren araç paylaşımına başlayan sürücülere hem uzun hem de günlük yolculuklar için (belirli sayıda yolculuktan itibaren) 100 Euro yardım alabilecek.

Elektrikli otomobil yardımı

Cumhurbaşkanı Macron, 1 Ocak’tan itibaren elektrikli araba satın alması için ekolojik ikramiyenin 6 bin Eurodan 7 bin Euroya çıkarılacağını duyurdu. Macron, “Elektrikli arabayı herkes için erişilebilir kılmak istediğimiz için, yoksul haneler için ekolojik ikramiyeyi 6 bin’den 7 bin Euroya çıkaracağız” dedi.

Navigo’ya zam

Fransa’da başkent Paris’in de yer aldığı Ile de France bölgesinde bölgesinde toplu taşıma için aylık biniş ücretine yüzde 12’lik zam yapıldı.

Akıllı sayaç taktırmayanlara para cezası

2023 yılının Ocak ayından itibaren akıllı sayaçları taktırmayanların her iki ayda bir 8,30 Euro olmak üzere bir yılda toplam 49,80 Euro ceza ödeneceğini duyurdu. CRE, 2025 yılından itibaren kesilecek cezanın daha da artacağını söyledi.

Doğalgaz zamları sınırlandırılacak

Fransa’da 2023 yılında elektrik ve doğalgaz zamlarına yüzde 15’le sınırlandırılacak. Borne, “Fiyatlardaki artışı gaz için Ocakta yüzde 15, elektrik için de Şubatta yüzde 15 olarak sınırlandıracağız. Böylelikle, ülkedeki gaz ve elektrik fiyatlarındaki artış 2023’te yüzde 15 olacak.” diye konuştu.

Ücretsiz prezervatif

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, CNR sağlık fuarında 18-25 yaşındaki gençlere prezervatiflerin ücretsiz olarak verileceğini duyurdu. Gençler kondomu eczanelerden ücretsiz alabilecek.

Doğum taraması

Yeni doğan bebeklerin ciddi hastalıklara karşı taranmasını amaçlayan doğum taraması, 7 yeni hastalığı daha kapsayacak şekilde genişletilerek toplamda 13’e çıkarıldı.

Engelli Tazminat Yardımı 

Sağır-kör, zihinsel engelli, bilişsel, psişik veya nörogelişimsel bir bozukluktan etkilenen kişiler artık Engelli Tazminat Yardımı’nın (PCH) insani yardımından yararlanabilecekler.

Bazı suçlar ağır ceza mahkemelerinde yargılanmayacak

Fransa’da tecavüz dahil 15 ila 20 yıl hapis cezası gerektiren suçlar artık ağır ceza mahkemelerinde değil, ilk derece mahkemeleri olan jürisiz mahkemelerde yargılanacaktır.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz