Fransa’da 10 yıldır komada olan gencin yaşam desteği bu hafta kesiliyor

0
1619
reklam

Fransa’da doktorlar, geçirdiği motosiklet kazası sonrası 10 yıldır bitkisel hayata yaşayan Vincent Lambert’e verilen suni yardımı bu hafta keserek pasif ötanazi uygulayacak.

Anne babasının tüm itirazlarına rağmen Fransa mahkemesinin doktorların ötanazi isteğini kabul etmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de bu kararı onaylaması sonrası doktorlar bu hafta sonu harekete geçiyor. Reims hastanesi doktorları bir daha uyanma ihtimali olmadığını söyledikleri Vincent Lambert’e, 20 Mayıs’tan itibaren Lambert’in ölümü ile sonuçlanacak pasif ötanazi uygulanacağını açıkladı.

Anne babası yaşaması için hukuk mücadelesi başlatmıştı

38 yaşındaki Vincent Lambert 2008 yılında geçirdiği motosiklet kazasının ardından komaya girmişti. 6 yıldır süren Vincent Lambert davasında, doktorların hastanın fişinin çekilerek, suni nemlendirme ünitesi ile yavaş yavaş hayatına son verilmesi kararını Lambert’in eşi, kardeşleri ve yeğeni onaylarken, anne ve babası buna şiddetle karşı çıkıyordu. Fransa’da Danıştay aldığı kararla Lambert için ötanazi kararı vermiş, AİHM ise Danıştay’ın kararını onaylamıştı.

-Reklam-

Pasif ötanazi 205 yılında kabul edilmişti

Fransa’da 2005 yılında çıkarılan ‘pasif ötanazi’ yasası ile uzun süren tedavi ve çabalara yanıt vermeyen ve artık hiçbir umudu kalmayan hastaların ölümüne ailesinin rızasıyla izin verilmesine yeşil ışık yakılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz