Fransa’da 10 yıllık oturum kartı dil şartına bağlandı

Türkçe’de 4 binin üzerinde Fransızca kelime bulunuyor.
Reklam

Fransa’da 7 Mart’tan itibaren 10 yıllık oturum kartı için yapılan yeni başvurularda A2 dil diploması isteniyor. Peki bu sınav neyi içeriyor? Nereden nasıl alınır? İşte detaylar:

Fransa’da 10 yıllık oturum kartları için dil şartı 7 Mart’tan itibaren yürürlüğe girdi. Tüm yeni başvurularda, A2 dil seviyesini gösteren diploma isteniyor. Bu diplomayı almak için ise TEF ya da DELF sınavlarına girmek gerekiyor.

Her iki sınav ise şu bölümlerden oluşuyor.

Onclick Popunder

30 Dakika Anladığını Yazma, 10 Dakika Anladığını Konuşma, 20 Dakika Yazı Yazma ve 10 Dakika ise konuşma bölümlerinden oluşuyor.

 1- Okuduğunu anlama : 30 dakika

2 – Dinlediğini anlama: 10 dakika

3 –  Yazılı anlatım: 20 dakika

4 – Sözlü anlatım: 10 dakika

Sınavda başarılı olanlar ise 2 ile 4 hafta arası A2 diplomalarını alabilecekler. Bu diploma 10 yıllık oturum kartı başvuruları için yeterli olacak.

Bu sınavı nerde geçebilirim?

Oturduğunuz bölgedeki üniversitelerin Fransızca kursu veren bölümlerinde bu sınavı geçebilirsiniz. Ayrıca ülke genelinde anlaşmalı kuruluşlar da bu sınavı düzenleyebiliyorlar. Ayrıca valilikler de vatandaşları bu sınavı geçebilecekleri merkezlere yönlendirebiliyorlar.

Ücret 150 Euro

TEF ve DELF sınavı ise ücrete tabi. Sınavı düzenleyen kuruluşa göre ücret değişirken ortalama 150 Euro’luk ir ücret istenebilir. Ayrıca bu testi geçmek için Fransızca eğitim veren dil kursları da mümkün. Bu kurslardan da faydalanılabilir.

Öte yandan Fransa’da daha önce eğitim almış kişiler ise eğer elde ettikleri diplomalar varsa göstererek bu sınavdan muaf olduklarını ispatlayabilirler.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz