Fransa’da 1400 Euro maaş alan işçinin isyanı: Geçinemiyorum, açlık grevine gideceğim!

Reklam

Strasbourg’daki Castorama’da çalışan Xavier Gaspard açlık grevine gitmeye karar verdi. Gaspard, “1400 Euro maaş alıyorum, hayatta kalmak için yetmiyor” dedi.

Strasbourg’daki Castorama mağazasında çalışan ve CGT sendika delegesi olan 34 yaşındaki boya ustası Xavier Gaspard, geçinemediğini söyleyerek açlık grevine başladı. Önümüzdeki birkaç geceyi işyerinin otoparkında geçireceğini söyleyen Gaspard,”Eylemimle görünmez olanı görünür kılmak istiyorum. Amacım maaşıma zam yapılmasını sağlamak” dedi.

Onclick Popunder

“Karnımızı doyuramıyoruz”

Xavier Gaspard, çalışma arkadaşlarının yaşam koşullarının kötüleştiğini söyledi, “Enflasyon, maaşlarımızdaki artıştan çok daha yüksek, bu nedenle yaşam standardımız düşüyor. 13 yıllık kıdemim olmasına rağmen ayda 1.400 Euro maaş alıyorum. Karnımızı doyuramıyor, kiramızı ödeyemiyoruz. İş arkadaşlarım araçlarında uyuyor. Borçlanarak temel ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz ” diyerek maaşının az olmasından yakındı.

“Yüzde 7’lik maaş artışı yapacağız”

Basın açıklaması yapan Castorama yetkilileri, 17 Mart Cuma günü tüm merkezi sendika delegeleriyle bir toplantı yapılacağını söyledi. Yönetim ayrıca maaş skalasında yeniden değerleme yapıldığını ve Mart 2022 ile Mart 2023 arasında yüzde 7,3’lük bir maaş artışı yapacaklarını söyledi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz