Fransa’da 16 kişi Fransız vatandaşlığından çıkarıldı! Aralarında Türk de var

Reklam

Fransa’da 2016’da DAEŞ’e katılmaya çalıştığı için 4 yıl hapis cezasına çarptırılan Fas kökenli Fransız vatandaşı bir kişi, Fransız vatandaşlığından çıkarıldı. Böylece 1996’dan beri Fransız vatandaşlığını kaybeden 16’ıncı kişi oldu.

Fransa’da 2016 yılında DAEŞ’e katılmaya çalıştığı gerekçesiyle 4 yıl hapis cezasına çarptırılan Fas kökenli Fransız vatandaşı M.Messoud, ekim ayının sonunda resmi gazetede yayınlanan genelge ile Fransız vatandaşlığından çıkarıldı.

16 kişi çıkarıldı

Fransız medyası son yaşanan olayla birlikte 1996’dan beri Fransız vatandaşlığını kaybeden kişi sayısının 16 olduğunu duyurdu.

Çok sık uygulanmıyor

Fransa hukukunun 25 maddesine yer alan vatandaşlıktan çıkarılma durumu 1996’dan beri nadir uygulanıyor. Milletin temel çıkarlarına yapılan saldırılarda uygulanan yasa, Danıştayın kararı ile yayınlanan genelge ile gerçekleştirilebiliyor.

41 yaşındaki Türk kökenli Fransız vatandaşı da çıkarıldı

Şimdiye kadar en çok vatandaşlıktan çıkarmanın ise 2015 yılında olduğu kaydedildi. Bu yıl aralarında 41 yaşındaki bir Türk’ün de bulunduğu 5 kişinin vatandaşlıktan çıkarıldığı duyuruldu.

2014’te de yine 2003’de Fransız vatandaşlığına hak kazanan Ahmed Sahnouni’nin de terör suçlamasıyla vatandaşlıktan çıkarıldığı duyuruldu.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz