Fransa’da 257 Türk Koronadan hayatını kaybetti

Reklam

Avrupa ülkelerinde vefat eden ve cenaze işlemleri için Türk misyonlarına müracaatı yapılan kişi sayısı 2200’e çıktı.

Avrupa ülkeleri arasında geçen yıl en fazla ölüm Almanya’da kayda geçti. Almanya’da 1228 Türk Kovid-19 nedeniyle vefat etti. Bu sayı ülkedeki toplam Kovid-19 ölümlerinin yüzde 3’ünü oluşturdu.

Fransa’da ise Kovid-19 nedeniyle 257 Türk hayatını kaybetti. Belçika, nüfusuna göre Avrupa’da Kovid-19 salgınından en fazla etkilenen ülkeler arasında yer aldı. 11 milyon nüfuslu ülkede bugüne kadar 662 binden fazla vaka tespit edildi. Belçika’da yaşayan 250 bin Türk de salgından etkilendi. Ülkede bugüne kadar 150 Türk hayatını kaybetti. Hollanda’da Kovid-19 nedeniyle 247, Avusturya’da ise 95 Türk öldü. Avrupa ülkelerinde yaşamını yitiren Türklerin yüzde 90’ı Türkiye’de defnedildi.

Avrupa’da Türklerde korona kaynaklı ilk ölüm Fransa’da

Avrupa ülkeleri arasında Kovid-19 kaynaklı ilk ölüm Fransa’da kayıtlara geçti. Fransa’nın kuzeyindeki Soissons kasabasında yaşayan 64 yaşındaki Türk vatandaşı Halil Bıçkı virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Almanya’da aynı aileden 1 hafta arayla vefat edenler oldu. Yunanistan’ın, Batı Trakyalı bir Türk’ün cenazesini yakılması şartıyla küllerini kabul edebileceğini bildirmesi üzerine Türk makamları devreye girerek defin işleminin Almanya’da yapılmasını sağladı. Salgının ikinci dalgasında vefat eden Avrupa’daki Türklerin sayısı birinci dalgaya göre 5 kat arttı.

Avrupa’da Kovid-19’un ilk dalgasında hava ve kara sınırlarının kapatılmasının ardından vefat eden Türklerin cenazeleri sadece belirli havalimanlarından kargo uçaklarıyla Türkiye’ye gönderilebildi. Cenazeler, 17 Nisan’a kadar süren uçuş yasakları nedeniyle Türkiye’ye refakatçisiz gönderildi. Cenazelerin memleketlerindeki defin işlemlerine yakınlarının katılamaması üzüntüleri daha da artırdı. Acılı aileler, akrabalarının cenaze namazları ve defin işlemlerini telefonla yapılan canlı bağlantılarla izleyebildi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz