Fransa’da Anayasa Mahkesi’nden tarihi “chomage” kararı! Durduruldu

Reklam

Fransa’da Anayasa Konseyi, 1 Temmuz’da yürürlüğe gireceği açıklanan işsizlik başvuru şartlarını sil baştan düzenleyen yasayı iptal etti.

Fransa’da işsizlik maaşı reformu Anayasa Konseyi’nden döndü. Birçok işçi sendikası, yasanın iptali için Anayasa Konseyi’ne başvuruda bulunurken, yüksek mahkeme kararını bugün açıkladı. Yapılan açıklamada, yeni işsizlik maaşı hesaplama sisteminin uygulamasının durdurulduğu bildirildi.

Karar sonrası işçi sendikalarından yapılan açıklamada ise bunun iş arayanlar için bir zafer olduğu kaydedildi. Yeni uygulamanın işsizleri cezalandırdığına dikkat çekildi.

-Reklam-

Yeni değişiklik ne getiriyordu?

 Yeni değişiklikte 3 başlık öne çıkıyordu. Buna göre artık işsizlik parasından yararlanmak için gereken çalışmışlık süresi artırılıyordu. Bugün son 28 ay içerisinde 4 aylık çalışma işsizlik parası almaya yeterli olurken bu süre son 24 ay içerisinde 6 ay çalışma şartına çıkarılıyordu.

1 ayın ortalaması alınacak

Değişiklikle işsizlik maaşı hesaplama sistemi de tamamen değişiyordu. Yeni dönemde 1 ay içerisindeki tüm gelirin ortalaması alınacak. Daha önce sadece çalışılan günlerin ortalaması dikkate alınıyordu.

Önceki işten kalan işsizlik primi hakkı kaldırılıyordu

Ayrıca diğer bir değişiklik ise bir önceki işten kalan işsizlik primi hakkı da kaldırılıyor. Böylece işsizlik haklarını biriktirme imkanı da yeni sistem ile neredeyse tamamen ortadan kalkacak.

1,2 milyon kişi maaşını kaybedebilirdi

Yeni değişikliğin yürürlüğe girmesi halinde 1,2 milyon kişinin işsizlik parası hakkını da kaybedebileceği açıklandı.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz