Fransa’da Aralık ayında 2 bin Euro’dan fazla yardım dağıtılacak!

Fransa'da Mayıs ayında kim ne kadar yardım alacak?
Fransa'da Ekim ayında vatandaşlara yardım yapılacak.
Reklam

Fransa’da Aralık ayında devlet kesenin ağzını açacak. Birçok yardım vatandaşı beklerken, ayrıca şirketlere de işçilerine yardım vermesi için ek teşvik verilecek. 

Fransa’da Aralık, birçok hanenin hesabına ek yardımların gireceği bir ay olacak. Bir işçi Macron priminden tam olarak yararlanması durumunda, Aralık ayında 2 550 Euro’ya kadar ek yardım alabilecek. Bu yardımlar arasında, Macron primi, enflasyon yardımı, devletin desteklediği ve şirketlerin vereceği hediye çekler de var.

Bu yardımları Artı33 okurları için derledik.

Onclick Popunder

2000 Euro’ya Kadar Macron Primi

Fransa’da 2018 yılında başlatılan Macron priminin şartları koronavirüs salgını için yeniden düzenlenmiş, sınır 2 bin Euo’ya çıkarılmıştı. Ekim ayı itibariyle de primden yararlanmak için gereken maksimum kazanç sınır da değişti.

Ekim ayından itibaren primden yararlanmak için aylık kazanç miktarı da asgari ücrete gelen yüzde 2,2’lik oran dikkate alınarak artırıldı. Buna göre primden yararlanmak içi aylık brüt maaş 4 bin 768,41 Euro’ya yükseltildi.

Kimler Yararlanabilecek?

Macron priminin işyerleri için bir zorunlu bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak Hangi sektöre olursa olsun (inşaat, süpermarket, restoran…) tüm özel sektör çalışanları prim elde etme hakkına sahip. Ayrıca süreli sözleşme (CDD) ile çalışanlar da primden yararlanabiliyor.
Hem şirket hem de çalışan için ödenecek prim sosyal ek ücretler ve vergiden tamamen muaf olacak. Ancak şirketler için herhangi bir mecburiyeti yok dileyen şirket bu hakkı kullanabiliyor.

Kişi Başı 152 Euro Noel Primi

Fransa RSA yardımı ile İşsizlik Krumu Pole Emploi’ya kayıtlı bir bölüm işsiz ve emeklilere dağıtılan Noel Primi’nin miktarı ve günü belli oldu.

Ülke çapında yaklaşık 2,3 milyonu ilgilendiren primin Aralık ayının otasından itibaren hak sahiplerine gönderileceği açıklandı.

Primin ücretlerinim ise şu şekilde olması bekleniyor
Yalnız yaşayan bekar bir kişi için: 152,45 euro
Çocuksuz bir çift için: 228,67 euro
Tek çocuklu aileler için: 274,41 euro
İki çocuklu aileler için: 320,14 euro
Üç çocuklı aileler için 381 Euro
Dört çocuklu aileler için 442 Euro
Her çocuk başına 60,98 Euro daha eklenecek.

6 milyon aileye 100 Euro hediye çek!

Frasa’da bu yıl enerji yardım çeki almaya hak eden ailelere, bu yardımdan bağımsız olarak aralık ayında 100 Euro hediye çek gönderilecek.

Fransa’da bu yıl gelir durumu yetersiz 6 milyon aileye gönderilen enerji çeklerin yanında 100 Euro da hediye çek gönderilecek. Dar geliri düşük ailelere ödenecek yardım enerji çeklerindey ayrı olarak ödenecek.

Yarımdan faydalanmak için tek kişinin yıllık gelirinin 10 bin 800 Euro’yu geçmemesi gerekiyor. Bu tavan ücret evlilik durumu ve çocuk sayısına göre artabiliyor.

Enflasyon Yardımı: 100 Euro 

Fransa’da hükümet, artan yakıt ve enerji fiyatlarına karşı, aylık geliri 2000 Euro ve altı olan tüm vatandaşlara tek seferlik enflasyon yardımı olarak 100 Euro ödeme yapılacağını duyurdu.

Fransa’da 38 milyon insan hükümetin 100 Euro’luk yardım ödeneğinden faydalanacak.

Maaşı 2 bin Euro’dan az olanların faydalanacağı yardımı, Aralık 2021 ile Şubat 2022 arasında yapacağı açıklandı.

Şirketlerden Çalışanlarına 250 Euro Hediye Çek

See sonu ihibariyle birçok şirket çalışanların 250 Euro hediye çeki dağıtacak. Yardımdan faydalanmak için ise hiçbir ek başvuru yapmaya gerek yok. Şirketlerin otomatik olarak çalışanlarına yapacağı kaydedildi. Devletin desteklediği yardımla ilgili konuşa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, bu yıl yardımın 171 Euro’dan 250 Euro’ya çıkarıldığını açıklamıştı.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz