Fransa’da asgari ücrete zam geliyor: İşte açıklanan zam miktarı

Reklam

Fransa’da asgari ücretle ilgili devletin bu yıl yaşanan salgın sonrası oluşan ekonomik durum nedeni ile bir artış yapmayacağı belirtildi. Enflasyon oranına göre belirlenen otomatik zam miktarı olan yüzde 1,2 ile yetinileceği açıklandı. Yenşi zam ile maaşlar aylık 14 Euro artacak

Fransa’da uzun süredir tartışılan asgari ücrete (Smic) yapılacak zam oranı belli oldu.

Fransız medyası, hükümetin asgari ücret ile ilgili bu yıl yaşanan salgın sonrası oluşan ekonomik durum nedeni ile ek bir artış düşünmediğini duyurdu. Artışın enflasyon oranı ile eşit olacağı kaydedilirken bunun da aylık yüzde 1,2’lik bir artışa tekabül edeceği bildirildi.

Net 1233 Euro olacak

Yapılacak zam ile birlikte asgari ücretin net miktarı, 1233 Euro’ya yükselecek. 2020’de 1539 Euro’ya yükselen brut asgari ücretin miktarı da 18 Euro zam ile 1557 Euro olacak. Asgari ücreti brut saat ücreti de 10.27 Euro’ya yükselecek.

En son 2012’de büyük artış gerçekleştirilmişti

Fransa’da asgari ücretteki son artık 2012 yılında François Hollande’ın cumhurbaşkanı seçildiği dönem geçekleştirilmişti.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz