Fransa’da Avrupa Parlamentosu seçimleri başladı! Oy kullanacak mısınız?

Reklam

AB’nin 27 üye ülkesinden yaklaşık 360 milyon kayıtlı seçmen beş yıl süreyle görev yapacak 720 parlamento üyesini seçecek. Fransa’da ise 49 milyon seçmen 81 AP milletvekilini seçmek için sandığa gidecek.

Avrupa Birliği için büyük bir gün. Bugün üye ülke vatandaşları sandık başına çağrılıyor. Fransız seçmenler Avrupa Parlamentosu’ndaki temsilcilerini seçmek için bugün sandık başına gidecek.

49 milyon seçmen oy kullanacak

49 milyondan fazla Fransız seçmen önümüzdeki beş yıl boyunca Strazburg’daki Avrupa Parlamentosu’nda görev yapacak 81 milletvekilini seçmek için bugün sandık başına gidecek. Sonuçlara ilişkin ilk tahminler saat 20.00’de açıklanacak.

Onclick Popunder

Aşırı sağcılar erken seçim isteyecek

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Fransa’nın birinci partisi olan aşırı sağcı parti Ulusal Birliği’nin (RN) Başkanı Jordan Bardella, 6-9 Haziran’da yapılacak AP seçimlerinde galip gelmeleri halinde Fransız Ulusal Meclisinin feshedilmesini isteyeceklerini bildirdi.

Aşırı sağ önde gözüküyor

27 AB ülkesinden 720 AP üyesinin seçilmesi için 6-9 Haziran’da yapılacak seçimlerde, 400 milyondan fazla seçmen oy kullanacak. Marine Le Pen’in partisi RN’nin AP seçimlerinde Fransa’da birinci parti olacağı tahmin ediliyor.

Aşırı sağ oyunu artıracak

Odoxa anket şirketinin Fransa Senatosunun yayın kanalı Public Senat için yaptığı 19 Aralık 2023 tarihli anket, RN’nin rekor düzeyde oy artışı sağlayarak Avrupa seçimlerinde yüzde 31 ile ilk sırayı alacağını öngörüyor.

Fransa’yı 81 milletvekili temsil edecek

Bu durumda AP’de Fransa için ayrılan 81 sandalyenin 29’unu alabileceği tahmin edilen RN, 2014’teki AP seçimlerinde oyların yaklaşık yüzde 25’ini, 2019’daki seçimlerde ise yaklaşık yüzde 23’ünü almıştı.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

 

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz