Fransa’da Bakan açıkladı: HLM’de oturanlara kötü haber!

HLM Montreuil@ artı33
Reklam

Fransa’da Konut Bakanı Kasbarian, “ömür boyu HLM hakkı” olarak tanımlanan duruma son verme niyetinde olduklarını açıkladı. Milyonlarca kişi HLM’den çıkarılma ile karşı karşıya kalabilir.

Fransa’da hükümet, sosyal konut HLM‘lerde ilgili büyük bir reform hazırlığında. Konut Bakanı Guillaume Kasbarian Les Echos gazetesine 11 Nisan Perşembe yaptığı açıklamada, düşünülen reform ile ilgili bilgiler verdi.Bakan, Özellikle, artık zengin hale gelmiş kiracıların sosyal konutlarını terk etmelerinin isteneceğini söyledi.

“Fransa’da 5.2 milyon adet HLM ve bu konutlara hakkı olduğu halde giremeyen 1.8 milyon hanenin olduğunu söyleyen Bakan, sosyal konutlarda maddi durumu büyük ölçüde değişmiş olan insanlar otururken bu konutlara gerçekten hakkı olduğu halde giremeyen milyonlarca insanın olduğuna dikkat çekti. Bu insanların HLM’lere girememe durumu normal mi?” diye sordu. Bakan ömür boyu HLM hakkının olamayacağını söyledi.

Onclick Popunder

Konut Bakanı Guillaume Kasbarian’ın bu açıklaması, sosyal kiralık konut sağlayıcıları ve sol kanatın ise tepkisini çekti.

Sosyal konut HLM nedir?

Sosyal konut veya düşük kira ile konut (HLM), metrekare başına belirli bir tutarı aşamayan bir kira tutarı ile oturulan konuttur. Devlet tarafından sağlanan yardımlarla yönetilen bu konutların erişimi, gelirlere bağlıdır. Sosyal konutun amacı, Fransa’da 19. yüzyılın sonlarına dayanan, düşük gelirli ailelerin özel sektör kiralık konutlarından daha düşük kira ödemesini sağlamaktır.

HLM’lerin yönetimi sosyal konut kuruluşlarına devredilmiştir. Devlet, taraflarca imzalanan bir sözleşmede belirtilen kurallara uymaları karşılığında inşaat için mali yardım sağlar. Devletin sağladığı yardım miktarına bağlı olarak, farklı kategorilerde sosyal konutlar bulunmaktadır. Bu yardım ne kadar yüksek olursa, sağlayıcılar da buna karşılık daha düşük kiralar sunmak zorundadır.

Fransa’da şu anda 5.3 milyon adet kiralık sosyal konut bulunmaktadır (bu, toplam konutların yaklaşık %16’sına denk gelir) ve bu konutlar 10 milyon kişiyi barındırmaktadır. Ortalama olarak, “sosyal konutların kira fiyatları özel sektörden iki kat daha düşüktür.” 2020’de Fransa’da bir HLM kiralamak, özel sektöre göre ortalama olarak ayda 225 Euro tasarruf sağlıyordu.

Fransa’da HLM’e başvurma koşulları nelerdir?

Bir sosyal konuta erişmek için, bir başvuru yapmak ve belirli bir gelir sınırını aşmamak gerekir. Paris ve yakın banliyölerde, bir çiftin yıllık geliri 50,603 Euro’yu aşmamalıdır. Bir çiftin iki çocuğu ile birlikte bölgede bu miktar 57,069 Euro’dur.

Başvuru dosyası, gelir taleplerinin sınırını kontrol eden bir atama kurulu tarafından incelenir. Bir konut teklifi reddedilebilir, ancak redler tekrarlanıyorsa, başvuru “daha az öncelikli” olarak değerlendirilebilir. Başvuru dosyası, geçerli olmaya devam etmek için her yıl yenilenmelidir. Genellikle, bir HLM için beklemek gerekebilir; bu bekleme süresi, başvuranın profiline ve istenen konutun yerine bağlı olarak birkaç aydan birkaç yıla kadar değişebilir.

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.arti33.com sayfasına aittir. Fransa hariç haberin linki kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz