Fransa’da Başbakan yeni koronavirüs kurallarını açıkladı

Reklam

Fransa’da Başbakan Jean Castex koronavirüsle mücadelede yeni alınacak önlemleri açıkladı.Başbakan, Sağlık Sertifikası yerine Aşı Kartı
uygulamasının 24 Ocak Pazartesi gününden itibaren geçerli olacağını duyurdu.

Fransa Başbakanı Castex Savunma Kurulu toplantısında ele alınan kararları basın toplantısında Sağlık Bakanı Olivier Veran ile birlikte halka duyurdu. Başbakan, Omicron varyantının şimdiden 5 milyon Fransızı etkilediğini ve hastanelerde de yoğunluğun sürdüğünü bildirdi.

“Covid 19’a yakalanma olasılığı 4,5 kat daha az”

Aşı vurgusu yapan Jean Castex, aşılı bir kişinin Covid 19’a yakalanma olasılığının 4,5 kat daha az olduğunu ve hastaneye kaldırılma olasılığının ise 25 kat daha az olduğunu açıkladı .

Aşı kartı 24 Ocak’ta yürürlüğe girecek

Başbakan Castex Sağlık Sertifikası’nın yerine geçecek olan Aşı Kartın 24 Ocak Pazartesi günü yürürlüğe gireceğini bildirdi. Çocuklara aşı yaptırılması çağrısında bulunan Başbakan, velilere çocukları 5 yaşından itibaren aşı yaptırmaları için çağrıda bulundu.

Fransa’da derslerin yüzde 3,2’si kapandı

Salı günü 17 bin 037 sınıfın kapatıldığını, bunun Fransa’daki sınıfların yüde 3.2’si olduğunu söyleyen Castex, okulları kapatmamak için test yapmanın doğru olduğunu belirtti. İnsanların kendilerini izole edebilmeleri ve bulaşma riskini azaltmak için bunu bilmeleri gerektiğini bildirdi.

12-17 yaş arası çocuklar için güçlendirici aşı

12-17 yaş arası tüm çocukların 24 Ocak Pazartesi gününden itibaren ek aşı olabileceklerini ancak bu dozun zorunlu olmayacağına da değindi.

2 Şubat´tan itibaren yeni karar

Jean Castex 2 Şubat’tan itibaren dışarıda maske takmanın artık zorunlu olmayacağını aktardı. Ancak stadyumlarda ve kültür merkezlerinde maskenin zorunlu olmaya devam edeceğini söyledi.

16 Şubat’tan itibaren geçerli olan karar

16 Şubat 2022’den itibaren gece kulüplerin yeniden açılacağı ile ilgili yeni karar da basın toplantısında yer alan bilgiler arasında. Bar ve kafelerde yemek ve içecek tüketmek mümkün olacak. Ayrıca stadyumlarda eskisi gibi tekrar yiyecek ve içecek tüketmenin mümkün olacacagi netleşti. Konserlere katılımın sağlanabileceği de belirtildi.

Jean Castex detaylı bilgiler verdi

Jean Castex, 24 Ocak’tan itibaren 16 yaş ve üzeri tüm Fransızların sinemaya, restorana ve stadyuma gitmek için eksiksiz bir “aşı takvimi kanıtının“ sunulması gerektiğini belirtti. Bu gibi yerlere basit bir negatif testle girmenin artık mümkün olmayacağını da aktardı. Aşı kartına sahip olmak isteyenlerin koronavirus aşısının ilk dozunu 16 Şubat’a kadar yaptırması gerektiğini, daha sonraki 28 gün içerisinde de ikinci doz aşıyı da olmaları gerektiği yer alan önemli bilgiler arasında.

Aşı kartı uygulamasının bitiş tarihi yok

Aşı kartı uygulamasının ne zaman kaldırılabileceği konusunda ise bir tarih verilmedi.
Olivier Véran bir gazetecinin sorusuna yanıt verirken aşı kartının “gerektiği sürece” zorunlu olacağını, ancak “gereğinden fazla olmayacağını bildirdi”. Açıklamasının devamında ise kısıtlama önlemlerini hastanedeki hasta sayısına ve oradaki duruma göre gevşetecekleri yönünde oldu.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz