Fransa’da benzin ve dizelde etanol devrimi! 550 Euro yardım yapılacak!

Strasbourg Auchan benzin istasyonu@Artı33
Reklam

Fransa’da benzin ve dizeldeki artış vatandaşı bio-etanole yönlendirmeye başladı. Litresinin 0,78 Cent olduğu etanole geçenlere bölgeler de 550 Euro’ya kadar yardım yapıyor. İşte detaylar:

Fransa’da benzin ve dizel fiyatlarında yaşanan fahiş artış sonrası vatandaşlar başka yöntemler aramaya başlarken, son dönemde biyo-etanol araç kullananların sayısında büyük artış yaşanıyor.

Etanolun benzine göre yüzde en az 50 ucuz olması ve bölgelerin araçlarını biyo-etanola geçirenlerin geçiş ücretlerini karşılaması da büyük fırsat olarak ön pilana çıkıyor. Benzin ve dizelin litre fiyatı 2 Euro’yu geçerken, biyo-etanolün litre fiyatı ise 0,78 cent ile dikkat çekiyor.

Onclick Popunder

Benzinliklere etanol ekleniyor

Öte yandan Fransa genelinde benzinliklerde etanol kullanımının artırılması da hızla devam ediyor. Birçok benzinliğin etanol hizmeti vermeye başlayacağı da kaydediliyor.

Benzinli araçlara eklenen küçük bir kutu ile de araçlar etanol ile çalışmaya hazır hale geliyor.

Benzinli araçlar kolayca biyo etanol kullanımı için hazır hale getirilebiliyor.

Bölgelerde etanole geöenlere 550 Euro’ya kadar yardım

Bölgeler de biyo-etanole geçen sürücülere yardım yapmak için kesenin ağzını açtı.

Başkent Paris’in de yer aldığı Ile de France bölgesinde, aracını biyo-etanole çevirenlere 500 Euro destek verilecek. Grand-Est bölgesindeki yardım tutarı ise 550 Euro. Hauts de France bölgesinde ise yardım tutarı 400 Euro olarak açıklandı. Occitanie bölgesinde de yardım tutarı 450 Euro. Provence-Alpes-Côte d’Azur bölgesi de aracını biyo-etanole çevirenlere 500 Euro verecek.

Fransa’nın diğer bölgeleri ise henüz yardım kararı almadı.

Fransalı Türkler arasında da yayılıyor

Fransa’da yaşayan Türkler arasında da etanol kullananların sayısı artıyor. Metz’de yaşayan Selahattin Keskin de etanole geçenlerden. Keskin, kendisinin benzinli aracına hiçbir ek kutu taktırmadan biyo-etanol kullanıma başladığını belirterek maddi olarak büyük kar ettiğini söyledi. Bir depo etanol ile 500 km gidebildiğini belirten Keskin, aşağı yukarı benzin ile aldığı mesafenin aynısını alabildiğini ifade etti.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz