Fransa’da böyle dolandırıcılık görülmedi: İki ülkeden ‘chomage’ alıp hem de kaçak çalıştı!

Reklam

Aynı anda Fransa ve İsviçre’den toplam 108 bin Euro işsizlik maaşı alıp bu sürede kaçak da çalışan 40 yaşındaki kadın yakayı ele verdi. Hakim karşısına çıkan kadın mahkemede ‘yasal olmadığını bilmiyordum’ diye savunma yaptı.

Fransa’nın isviçre sınırında oturan 40 yaşındaki bir kadın Kasım 2019 ile Ekim 2021 yılları arasında Fransa’da İşsizlik Kurumu’undan (Pole emploi) 49 bin, İsviçre İşsizlik Kurumu’ndan ise 59 bin Euro işsizlik maaşı aldı.

Daha önce de hırsızlık ve güveni kötüye kullanma suçlarından cezası olan kadın, Oyonnax yakınlarındaki  Bourg-en-Bresse Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Onclick Popunder

Mahkemede yemin ederek iki ülkenin işsizlik kurumundan maaş almanın yasal olmadığını bilmediğini söyleyen kadın kurumların maaşı konusunda anlaştığını sandığını söyledi.

Maaş bordrosu üzerinde oynama yaptı

İsviçreli işverenin bordrosunda usülsüz değişiklikler yaptığı ortaya çıkan kadının ayrıca her iki ülkedeki işsizlik kurumlarına da başka bir ülkeden chomage almadığı yönünde imza atarak bildirim yaptığı belirlendi.

Her iki ülkeden işsizlik maaşı alırken kaçak çalışmış

Öte yandan kadının her iki ülkeden işsizlik maaşından yararlanırken kaçak  Bellegarde-sur-Valserine’de bir güzellik merkezinde çalıştığı da ortaya çıktı.

6 ay hapis cezasına çarptırıldı

Mahkeme kadını sahtekarlıktan 6 ay hapis ve bin Euro para cezasına çarptırdı. Ayrıca hakim kadını, Fransa’da altığı tüm işsizlik parasını da geri ödemeye mahkum etti.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz