Fransa’da bu hafta hasta olmayın! 154 hastanenin acil servisi greve gitti

Reklam

Fransa’da 154 hastanenin acil servisindeki sağlık görevlileri, kötü çalışma koşullarına dikkat çekmek için grev yaptı. Tek bir hemşirenin 20 hastayla ilgilenmek zorunda kaldığını iddia eden çalışanlar Sağlık Bakanlığı’na kadar “Robot değiliz” sloganları atarak yürüdü.

Fransa’da sağlık personeline uygulanan şiddeti protesto etmek için mart ayında başlayan protestolar, kötü çalışma koşulları nedeniyle ülke genelinde devam ediyor. Acil Servisler Arası Sendikası tarafından yapılan açıklamaya göre, Genel Emek Konfederasyonu, Sendika Dayanışma Birliği ve İşçi Gücü Sendikası’nın grev çağrısına 154 hastane katıldı. Sağlık çalışanları, beyaz bluzlarını giyip Paris’te Ekonomi Bakanlığı’ndan Sağlık Bakanlığı’na kadar “Acil servisleri birlikte kurtaralım”, “Robot değiliz” sloganlarıyla yürüdü.

Hastalar saatlerce sedyede bekliyor

Bütçe kesintileri ve kaynak yetersizliği nedeniyle eyleme giden sağlık çalışanları, hükümetin sorunları çözmek için 10 bin yeni istihdam ve maaşların 300 Euro artırmasını talep ediyor.
Annelise Guillot isimli hemşire, “İşimizi doğru şekilde yapamıyoruz. Her seferinden bizden daha fazlası bekleniyor. Bu da bizim için tehlikeli olmaya başladı” ifadelerini kullanırken Eleonor isimli hemşire, “Tek bir hemşire 20 hastayla ilgilenmek zorunda. Yatak olmadığı için bazı hastalar saatlerce sedyede bekliyor” dedi.

Hükümet 100 Euro zam müjdesi vermişti

Sağlık Bakanı Agns Buzyn, 55 milyon Euroluk fon sağlayacağını ve acil durum personelinin maaşına 100 Euro zam yapılacağını açıklamıştı, fakat sağlık görevlileri primi yetersiz bularak protestoya devam etti.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz