Fransa’da bugün başlayan büyük greve temizlik işçileri de katıldı! Çöpler toplanmayacak

0
2

Fransa Ulusal Demiryolu İdaresi çalışanları üç ay sürecek greve başlıyor. Fransa’da 3 Nisan Salı günü makinistlerin yanı sıra Air France personeli, temizlik işçileri ve enerji sektörü çalışanları da iş bırakacak.

Fransa Ulusal Demiryolu İdaresi (SNCF), Fransız hükümetinin planladığı demiryolları reformunu protesto için bugün TSİ 20.00’den itibaren makinistlerin yüzde 77’sinin iş bırakacağını açıkladı.

Kurum iş bırakma eylemi nedeniyle kısa ve uzun mesafe tren seferlerinde, büyük bölümü 3 Nisan Salı günü olmak üzere, çok sayıda iptal meydana geleceği uyarısını yaptı. Hızlı tren TGV’nin de uzun mesafe seferlerinin sadece yüzde 12’sini gerçekleştirmesi bekleniyor.

Temizlik işçileri 5 yıl erken emeklilik sitiyor

Fransa’da 3 Nisan Salı günü ayrıca temizlik işçileri, enerji sektörü çalışanları ve Fransız havayolu şirketi Air France çalışanları da greve gidiyor.

Temizlik işçi sendikası da salı gününden itibaren başlayacak grev çağrısı yaptı.Temizlik işçileri için yeni bir statü çağrısı yapan sendika 5 yıl erken emeklilik istiyor.  Ne zamana kadar süreceği belli olmayan grev özellikle Paris bölgesi, Marsilya, Montpellier, ülkenin doğusu ve kuzeyinde etkili olacak.

 

Air France personeli bu hafta salı ve pazar günü ile 10 ve 11 Nisan tarihlerinde de iş bırakma eylemine gidecek.

Air France çalışanları da grevde

Air France personeli bu hafta salı ve pazar günü ile 10 ve 11 Nisan tarihlerinde de iş bırakma eylemine gidecek. Air France personeli 30 Mart Cuma günü de iş bırakmış ve firmanın verdiği bilgilere göre o gün yapılması planlanan her dört uçuştan biri iptal edilmişti.

Sendikalar grev dalgasıyla devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde baskıyı artırmayı hedefliyor. Görüşmelerde sendikaların yüzde altılık fiyat artışı talebine karşılık havayolu şirketi Air France yüzde birlik bir artış önermişti.

Şirket pazar günü yaptığı açıklamayla grev çağrısını üzüntüyle karşıladıklarını, çünkü firmanın sendikaları kısa bir süre önce yeniden görüşmeye çağırdığını bildirdi. Şirket, Air France’ın zaten iyi olmayan ekonomik durumunu daha da kötüleştirmemek için diyaloğun devam ettirilmesi çağrısını yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here