Fransa’da bugünden itibaren işsizlik maaşında büyük değişiklik

Reklam

Fransa’da 1 Kasım’dan itibaren geçerli olmak üzere işsizlik parası Chomage’dan yararlanabilmek için 24 ay içerisinde en az 6 ay çalışmış olma şartı getirildi.

Fransa’da işsizlik parasından yararlanmak için gereken şartlar yeniden düzenlendi. 1 Kasım’da yürürlüğe girecek değişikliğe göre artık işsizlik parası almak için son 28 ay içerisinde 4 ay çalışmışlık yeterli olmayacak. Yeni değişikliğe göre artık Chomage parası almak için son 24 ay içerisinde en az 6 ay çalışmışlık şartı aranacak.

Ayrıca işsizlik parası alırken öncede en az 1 ay çalışmışlık süresi işsizlik parasını uzatmak için yeterli oluyordu. Ancak bugünden itibaren işsizlik parası sürecini uzatmak için gereken çalışmışlık süresi süre 6 aya uzatıldı.

Onclick Popunder

İşsizlik maaşı 7. ayda azalacak

Artık işsizlik parası 2 yıl boyunca aynı miktarda da ödenmeyecek. 1 Kası’dan itibaren aylık geliri brüt 4 bin 500 Euro’dan fazl olanlar için işsizlik maaşı 7. Aydan itibaren yüzde 30 azalacak.

Önceki işten kalan işsizlik primi hakkı kaldırılacak

Diğer bir değişiklik ise bir önceki işten kalan işsizlik primi hakkı da kaldırılıyor. Böylece işsizlik haklarını biriktirme imkanı da yeni sistem ile neredeyse tamamen ortadan kalkacak.

1,2 milyon kişi maaşını kaybedebilir

Yeni değişikliğin yürürlüğe girmesi ile birlikte 1,2 milyon kişinin işsizlik parası hakkını da kaybedebileceği açıklandı.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz