Fransa’da CAF yardımı alırken 3 aydan fazla yurt dışında duran adama şok!

0
773
reklam

Yurtdışında 3 aydan fazla kalıp Fransa’da yardım almayı sürdüren şahıs hakim karşısına çıktı. Mahkeme kasıtlı suçun oluşmadığına hükmederek sanığın beraatine hükmetti.

Fransa’nın güneyindeki Carcassonne’da 3 aydan fazla Fas’ta yaşayıp CAF’tan yardım almayı sürdüren 58 yaşındaki bir kişi hakim karşısına çıktı. Sanığın bazı dönemler ise yılın büyük bölümünü Fas’ta geçirdiği kaydedildi.

CAF’ın kontrol amaçlı gittiği evde, yardım alan şahsın kendi insiyatifiyle pasaportunu göstermesiyle ortaya çıkan durum sonrası, sahtekarlık suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Mecburi olduğu halde şüphelinin, yılın belli bir süresini Fas’ta geçirdiğini CAF’a bildirmediği kaydedildi. Ayrca bu sürede kızının da kendisiyle artık yaşamadığını yine bildirmediği ortaya çıktı.

22 bin Euro haksız yardım almakla suçlandı

58 yaşındaki adamın bu süreçte hakkı olmadığı halde, CAF’tan 15 bin 428 Euro, bölgeden ise RSA yardımı 6 bin 953 Euro aldığı kaydedildi.

Duruşmada CAF, görevlilerin yanlış yönlendirildiği ve sahtekarlık nedeniyle CAF’ın imajının zarar gördüğü gerekçesiyle sanığın cezalandırılmasını istedi. Kamu adına davaya katılan Éric Lapeyr da sanığın 4 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

Yardım için bir sürenin olduğunu bilmiyordum

Duruşmada, sahtekarlıkla suçlanan sanık ise suçlamaları kabul etmedi. CAF yardımı almak için, yurtdışında kalmanın belli bir sınırı olduğundan haberi olmadığını iddia etti.

Beraat etti!

Mahkemede hakim, kasıtlı suç unsurunun oluşmadığına dikkat çekerek sanığın beraatine karar verdi.

CAF ise kararı temyize taşıyacağını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here