Fransa’da “chomage” sil baştan! İşsizlik parası alma şartları zorlaşıyor

Reklam

Fransa’da sosyal güvenlik kurumu Pole Emploi ile ilgili reformun detayları belli oldu. Yeni sistemin yasalaşması ile 1,2 milyon kişi işsizlik hakkını kaybedebilir. 

Başbakan Édouard Philippe tarafından açıklanan değişikliklere göre işsizlik parası alma ve süresinin hesaplanmasında radikal değişikliklere gidilecek.

İşsizlik parası alma şartları zorlaşıyor

Yeni değişiklikte ise 3 başlık öne çıkıyor. Buna göre artık işsizlik parasından yararlanmak için gereken çalışmışlık süresi artırılıyor. Bugün son 28 ay içerisinde 4 aylık çalışma işsizlik parası almaya yeterli olurken bu süre son 24 ay içerisinde 6 ay çalışma şartına çıkarılıyor.

Onclick Popunder

1 ayın ortalaması alınacak

Değişiklikle işsizlik maaşı hesaplama sistemi de tamamen değişecek. Yeni dönemde 1 ay içerisindeki tüm gelirin ortalaması alınacak. Daha önce sadece çalışılan günlerin ortalaması dikkate alınıyordu.

Önceki işten kalan işsizlik primi hakkı kaldırılacak

Ayrıca diğer bir değişiklik ise bir önceki işten kalan işsizlik primi hakkı da kaldırılıyor. Böylece işsizlik haklarını biriktirme imkanı da yeni sistem ile neredeyse tamamen ortadan kalkacak.

1,2 milyon kişi maaşını kaybedebilir

Yeni değişikliğin yürürlüğe girmesi ile birlikte 1,2 milyon kişinin işsizlik parası hakkını da kaybedebileceği açıklandı.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz