Fransa’da çocuğu okulda yaramazlık yapan ailelere sert yaptırımlar geliyor

0
478
reklam

Fransa’da hükümet okullarda yaramaz çocukların ailelerine ödenene yardımların kesilmesi ile ilgili değişiklikten vazgeçti. Ancak çocuğu şiddet eğilimli olan ailelere para cezasının verilmesi düşünülüyor.

Fransa’da Milli Eğitim Bakanlığı daha önce gündeme getirdiği okullarda şiddet yanlısı çocukların ailelerine ödenen yardımların kesilmesi ile ilgili değişiklikten vazgeçti. Creteil’de sınıfta bir öğretmenin başına silah dayayan çocukların medyaya yansıması sonrası başlayan tartışmalar sonrası düşünülen değişiklik şimdilik rafa kaldırıldı.

Para cezası verilecek

Ancak yardımların kesilmesi kararından vazgeçilse de bakanlığın, okullarda düzeni bozan çocuklara karşı ailelerini cezalandırmakta kararlı olduğu kaydedildi. Atılacak adımlar arasında ise okullarda şiddet yanlısı çocukların ailelerine para cezası verilmesinin ilk sırada olduğu belirtildi. Ayrıca 13 yaşından büyük çocuklarda ceza direk çocuğa da kesilecek. Bu değişikliğin yürülüğe girmesi ise İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nın onayı ile gerçekleşecek. 

Okuldan atılan çocuklar için “özel okul” 

Düşünülen bir diğer düşünülen önlem ise okullardan atılan çocukların gidebileceği eğitim kurumlarının oluşturulması. Değişikliklerin Bakanlar Kurulu’nda görüşüldükten sonra yürülüğe girmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here