Fransa’da Danıştay iptal etti: “İthal evliliklere” vize verilmeye yeniden başlanıyor

Fransa vizesi.
Reklam

Fransa’da hükümetin, koronavirüs salgınını bahane göstererek aile birleşimi vizelerini dudurduğu kararını Danıştay iptal etti. Böylece eşlerine kavuşmayı bekleyen binlerce kişi vize alma hakkına kavuştu. 

Binlerce kişi aile birleşimi yoluyla eşine ya da ailesine kavuşma hasreti ile Fransa’ya gelecekleri günü iple çekerken, hükümetin koronavirüsü bahane göstererek bu tarz vizelerin verilmesini durdurması tepki çekiyordu. Onlarca dernek hükümetin kararını Danıştay’a taşırken, yüksek mahkemeden 21 Ocak’ta önemli bir karar geldi. Danıştay, hükümetin salgını gerekçe göstererek aile birleşimi vizelerini dondurmasını yasalara aykırı buldu. Uygulamanın iptaline hükmetti.

Danıştay, hükümetin bu adımını “normal aile yaşamı hakkına ve çocuğun yüksek yararına orantısız bir müdahale” olarak değerlendirdi. Vizelerle ilgili alınan tedbir kararının, ilgili tüm kişilerin normal aile yaşamı hakkını ve söz konusu çocukların yüksek menfaatlerini ciddi şekilde baltaladığına dikkat çekildi.

Mart ayından beri evlenenlere vize neredeyse verilmiyor

Fransa Mart ayında, yurt dışından geleceklere yönelik vize verilme işlemini minumum seviyeye indirmişti. Mart ayından beri, çok nadir izinler dışında, yurt dışından aile birleşimi yoluyla Fransa’ya geleceklere vize verilmiyordu.

Hükümetin virüs yayılır iddiası gerçek değil

Öte yandan danıştay kararında, normal bir zamanda da aile birleşimi yoluyla vize verilenlerin günlük 60 kişiyi geçmediğine de dikkat çekti. Hükümetin virüsün yayılacağı iddiasının geçerli olmadığını belirti. Ülkeye girişte gerekli testlerin de yine yapılabileceğini bildirdi.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz