Fransa’da Danıştay: Polis istediği zaman ‘drone’ kullanamayacak

Reklam

Fransa’da Danıştay, koronavirüs salgını nedeniyle polisin vatandaşları ‘drone’ ile kayıt altına almasını yasakladı.

Danıştay, vatandaşların drone ile kayıt altına alınması için geçerli bir neden ya da kimlik tespitini engelleyen durumların olması gerektiğini açıkladı. Ayrıca insanların drone ile kayıt altına alınmasının insan haklarını ihlal ettiğini belirtti.

Bu nedenle Paris’te polisin vatandaşları gerekçe göstermeden drone uçurarak kayıt altına almasını yasakladı.

İnsan Hakları Avukatı Patrice Spinosi ise bu konu ile ilgili “Daha evvel bizim de öne sürdüğümüz gibi Danıştay burada söz konusu durumu yasal bir gerekçeye dayandırılmamış kişisel veri kullanımı olduğu değerlendirmesinde bulunmuştur” diyerek açıklamada bulundu.

Paris Emniyet Müdürlüğüne bağlı polisler sokağa çıkma yasağını ihlal edenleri tespit etmek ve uyarı mesajı yayınlamak için 20’den fazla drone kullanıyordu. Danıştay’ın aldığı karar sonrası Paris’te polis salgını gerekçe göstererek drone uçuramayacak.

Fransa’da polis vatandaşları koronavirüs salgını nedeniyle drone yardımı ile havadan kontrol ediyordu.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

Yasal Uyarı! Arti33 İçerikleri Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz, Kanuna Aykırı Ve İzinsiz Olarak Kopyalanamaz, Başka Yerde Yayınlanamaz

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz