Fransa’da doktor, başörtülü diye hastayı muayene etmedi

Reklam

Artı33 (Özel-Haber)

Fransa’da geçen yıl Lyon’un güney batısındaki Isere bölgesinde bir doktor başörtülü olduğu gerekçesiyle hastasını muayene etmeyi reddeti.  Doktorun muayene etmeyi reddettiği 4 çocuk annesi Meryem ise hukuk mücadelesini bırakmıyor.

Onclick Popunder

Meryem olayı yargıya taşırken, doktoru da ‘hekimlik etiğini’ ihlal ettiği gerekçesiyle Rhone-Alpes Doktorlar Bölge Konseyi’ne şikayet etti. Cuma günü toplanan Konsey’in Disiplin Kurulu kadın doktor ve mağdur hastayı dinledi. Doktorun suçlu bulunması halinde meslekten ihraç ile karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

”Kapalı kadınları sevmiyorum, Müslümanları sevmiyorum”

Olay geçtiğimiz yıl meydana gelirken kendi doktoru tatile ayrıldığı için yerine geçici olarak bakan doktora muayene olmaya giden Meryem, hiç ummadığı bir tepkiyle karşılaşmıştı. Doktorun reçeteye alerjisi olduğu bir ilacı yazması üzerine buna itiraz eden Meryem ile doktor arasında tartışma yaşanmış, daha sonra ayağa kalkan doktor reçeteyi yırtarak, ”Kapalı kadınları sevmiyorum, Müslümanları sevmiyorum, çıkın burdan”dediği belirtilmişti. Daha sonra olayı kamerayla kayıt altına alan Meryeme doktor kamera açıkken, ”Başörtülü kadınları istemiyorum dedim. Çünkü bu gösterişli bir dini simge, illegal.”dediği belirtildi.

Savcılık ‘soruşturmaya gerek’ yok dedi

Olay sonrası Meryem doktoru şikayet ederken savcılık olayda soruşturmaya gerek bir durum olmadığı hükmüne vardı.

3 Eylül’de toplanan  Rhone-Alpes Doktorlar Bölge Konseyi Disiplin Kurulu iki kadını dinledi. Kurulun kararının 1 ay içinde vermesi bekleniyor.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz