Fransa’da elektriğe yeniden yüzde 20 zam gelecek!

Reklam

Fransa enerji düzenleme kurumu başkanı Emmanuelle Wargon, Şubat ayından itibaren yüzde 20 zam geleceğini söyledi.

Fransa enerji düzenleme kurumu başkanı Emmanuelle Wargon, Fransız hanelerinin elektrik faturalarında önümüzdeki Şubat ayından itibaren yüzde 20’ye varan bir artışla karşı karşıya kalacaklarını, ancak hükümetin yükün bir kısmını üstlenmeye karar verebileceğini açıkladı.

“Hükümet müdahale etmeseydi faturalar daha çok çıkacaktı”

Fransa’da elektrik faturalarındaki artış Şubat ayında yüzde 15’le, geçen ay ise tavan fiyatlarla yüzde 10’la sınırlandırılmıştı. Wargon, “Hükümet müdahale etmeseydi Fransız halkı şuanda elektriğe yüzde 75 daha fazla ödemek zorunda kalacaktı” dedi.

Onclick Popunder

Hükümet bir kısmını finanse edebilir

Wargon, ekstra maliyetin ne kadarının tüketiciler tarafından ödenmesi gerektiğine ve neyin devlet bütçesinden finanse edilmesi gerektiğine karar vermenin hükümete bağlı olacağını söyledi.

Ağustos ayında yüzde 10 zam yapılmıştı

Fransa’da elektrik fiyatları 1 Ağustos’tan itibaren yüzde 10 artırılmıştı. Ağustos ayında yapılan zamdan sonra faturalar yılda ortalama 160 Euro, ayda 15 Euro arttı. Elektrik faturalarında yapılan artış Fransa’da 20.54 milyon hane ve 1.45 milyon küçük işletmeyi ilgilendiriyor. Toplu olarak elektrikle ısıtılan yaklaşık 100 bin HLM’de dolaylı olarak elektrik zammından etkilendi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz