Fransa’da “Bazı Türk çocukları artık Türkçe konuşamıyor!”

Reklam

Avrupa’da en çok ikinci Türk nüfusun yaşadığı Fransa’da Türkçe’nin geleceği, yeni nesillere aktarılması, önem arz ediyor. Özellikle yeni nesil Türk çocukları arasında Türkçenin kullanımının azalması, gelecek adına da endişeye neden oluyor.

Fransa’daki Türk gençleri arasında Türkçe kullanımının azalması, yeni nesillerin Türkçeye hakimiyetinin de azalması anlamına gelebilir.

1970’lerden itibaren Fransa’ya Türkiye’den gelen göçmenlerin artık 4. nesil çocukları birçok alanda aktif görev almaya başlarken, bu kişilerin arasında Türkçe’ye hakimiyetin azalması endişeye neden oluyor.

Onclick Popunder

Anne baba evde Türkçe konuşmalı

Özellikle evde Türkçe konuşulmasının azalması sonrası çocukların Türkçe konuşacak etraflarında kimse kalmaması, anadil Türkçe’nin hızla unutulmasına neden oluyor.

Öte yandan çocukların, okulda, arkadaş arasında ve son olarak da evde Fransızca konuşarak büyümesi, Türkçe’nin ihmal edilmesi ve unutulmasına neden oluyor. Uzmanlar çocukların özellikle evlerde Türkçe konuşmasının anadilin gelecek nesillere aktarılmasına önemine vurgu yapıyor. Ayrıca bazı ailelerin çocuklarının İngilizce öğrenmesine verdiği önemi anadili Türkçe için göstermemesi de Türkçe’nin Fransa’daki geleceğini tehdit eden unsurlardan biri.

Konuyla ilgili Arti33’e daha önce bilgi veren Paris’te görev yapan bir din görevlisi, Kuran okumaya gelen çocuklarının Türkçelerinin çok zayıf olduğunu, bazı çocuklarla Türkçe hiç anlaşamadığını söylemişti. Bazen Türk çocuğuyla anlaşabilmek için başka Türk çocuğunu da tercüman tutmak zorunda kaldığını ifade etmişti.

“Türk çocuğuyla anlaşabilmek için başka Türk çocuklarını tercuman tutuyorum”

İsmini vermek istemeyen din görevlisi, “Burada yaşayan Türk çocukları, iyi eğitimli olmalı, Fransızcaya da tabiki hakim olmalı ancak bu onların ana dillerini unutmaları anlamına da gelmemeli. Yıllarca Fransa’da görev yapan bir din görevlisi olarak şunu gördüm ki Fransa’daki Türk çocuklarının  git gide Türkçeye hakimiyeti azalıyor. Hatta camiye Kuran öğrenmeye gelen çocukların bazılarıyla Türkçe anlaşmakta çok zorluk çekiyoruz. Bu nedenle de yanıma daha iyi Türkçe bilen başka bir Türk çocuğunu alarak ancak ders yapabiliyorum. Bu çok büyük bir kayıp anlamına gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

Türkçe seçmeli olarak alınabiliyor

Fransa’da 1980’lerde başlatılan içerisinde Türkçe’nin de bulunduğu ELCO dersleri 2021-2022 eğitim öğretim dönemi ile birlikte kaldırılmıştı. ELCO yerine yalayan diller olarak Fransa Eğitim Bakanlığı’nın kontrolünde Türkçe ilkokullarda seçmeli olarak alınabiliyor.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz