Fransa’da göstericiler Cumhurbaşkanı Macron’un maketini idam edip ateşe verdiler 

0
7

Fransa’da hükümetin hazırladığı reform tasarısına tepki için sokağa inen göstericiler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un maketini idam edip ateşe verdi.Gösteriye hükümetten sert tepki geldi.

Fransa’nın batısındaki Nantes şehrinde hükümetin hazırladığı SNCF ve üniversiteye giriş gibi değişikliklere karşı toplanan 2 bin kişi, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un temsili maketini idam edip yaktı.

Olayla ilgili yerel medyaya yansıyan görüntülerde, Cumhurbaşkanı Macron’un maketine göstericilerin şiddet de uyguladığı görüldü. Gösterinin organizatörlerinden Solidaires Sendikası sözcüsü Jean Brunacci, maketi yakma kararı alan gençlere destek verdi. Sadece sarsmak değil boğazlamak da gerektiğini savundu.

Gösteriye hükümet kanadından ise sert tepki gösterildi. Olayla ilgili konuşan Meclis Başkanı  François de Rugy de oluşan görüntüye sert tepki gösterdi. Gösterinin düzenleyicisi CGT Sendikası’nın Genel Sekreteri Philippe Martinez’i kastederek, grev karşıtları da gösteri yapıp  Philippe Martinez’i noynuna bir ip geçirip boğazlasalar nasıl olurdu  ? Sorusunu yöneltti. Tüm solcuların bu görüntüyü kınaması gerektiğine dikkat çekti. Bu şiddet çağrısına karşı onlar nerdeler  ? Diye sordu.

Birçok iktidar milletvekili de Twitterdan gösteriye sert tepkiler gösterdi. Cumhuriyetçi Yürüyüş Hareketi (LREM)  Bouches-du-Rhône milletvekili  Anne-Laurence Petel de paylaştığı mesajda, Bir aktivist olma bir de şiddet var. Bazıları 2’inci seçeneği tercih etti. Sendikacılıktan ölüm çağrısı yapmaya geçtiler. Bu çok tehlikeli ve endişe verici.”dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here