Fransa’da gündem PEJ: Adayların afişleri yırtıldı, ırkçı saldırılara maruz kaldılar!

Reklam

Fransa’da pazar günü gerçekleştirilecek Milletvekili Genel seçimlerine ilk kez katılacak arasında Türklerin de bulunduğu göçmenler tarafından kurulan PEJ Partisi, Fransa’da adından söz ettirmeye devam ediyor.  Ülke genelinde 52 milletvekili adayı ile seçimlere girecek PEJ partisi ile ilgili haberler Fransız basınında geniş yer tutuyor.

Kısıtlı imkanlarla seçimlere hazırlanan PEJ Partisi’ni Türkiye ile ilişkilendirmeye çalışan Fransız medyası, adayların sosyal medya hesaplarına kadar inceleyerek bu iddiasını kanıtlamaya çalışıyor. Ayrıca, Fransa’da iki ayrı ucu temsil eden Fransız Komünist Partisi ile Marine Le Pen liderliğindeki Fransa aşırı sağ parti Ulusal Cephe de PEJ konusunda aynı tutumu izledi. Her iki partide yayınladıkları bildiride PEJ’i AK Parti’nin Fransa’daki eli olmakla suçladı.

Afişleri yırtıldı, ırkçı saldırılara maruz kaldılar!

Fransız medya ve siyasi partilerinin yanı sıra kampanya sürecinde PEJ’in adaylarına yönelik ırkçı saldırılar da dikkat çekti. Seçim afişleri tahrip edilen mileltvekili adaylarına yönelik aynı bölgede yarıştığı diğer adaylar da ırkçı ifadelere dayanan tepkiler gösterdi. PEJ’in Marsilya bölgesindeki başörtülü adayı Nadia Omani, aynı bölgede Cumhuriyetçiler tarafından aday gösterilen Türkiye karşıtlığı ile bilinen Valerie Boyer’in ekibinin ırkçı saldırısına maruz kalmıştı.

Onclick Popunder

PEJ’e yönelik saldırılara tepki gösteren, partiyi destekleyen sivil toplum örgütlerinden COJEP’in Başkanı Ali Gedikoğlu, “Fransa’da kamuoyunun, medyanın ve siyasetçilerin PEJ partisine verdikleri orantısız tepkilere bakıldığında, henüz böyle bir girişime hazır olmadıkları görülüyor” ifadelerini kullandı.

‘PEJ partisinin arkasında Ankara’yı aramak, topu taca atmaktır’

PEJ Partisinin arkasında Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aranması ve saldırıların bu tür tezler üzerinden yürütülmesini hazır olmadıklarının altını çizen Gedikoğlu, “PEJ Milletvekilleri adaylarına sosyal medyada yapılan saldırılar, afişlerinin yırtılması ya da afişlerin üzerine ırkçı ve iğrenç sloganların yazılması bu hazımsızlıkların tipik örnekleridir. PEJ partisinin arkasında Ankara’yı aramak, topu taca atmaktır. Yüz yılı aşkındır göçmen kökenli vatandaşları ciddiye almamaktır” dedi.

 ‘PEJ partisinin kurulmasının arkasındaki asıl neden Paris’tir’

PEJ partisinin kurulmasının arkasındaki asıl neden Paris’tir” diyen Gedikoğlu, Paris’teki siyasetçilerin uyguladıkları yanlış politikalarını işaret etti. Gedikoğlu, açıklamasına şu şekilde devam etti: “2017 genel seçimi milletvekili adayları listeleri açıklandı ve ne yazık ki düzen partilerinin listelerde göçmen kökenli milyonlarca vatandaş yine yok. Ne yani daha bir 100 yıl daha mı beklensin? Sorun tam da bu. Siyasetten dışlanmış milyonlarca vatandaşın siyasi temsili ve geleceği. PEJ partisi milyonların geleceğine sahip çıkmak için ortaya çıkmış siyasi bir partidir ve söylenen dedikoduların aksine göçmen kökenli vatandaşları meclise taşıyarak Fransa demokrasisini güçlendirecektir”.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz