Fransa’da gurbetçi ailenin çocukları koruyucu aileye verildi

Reklam

Fransa’da zorlu bir evlilik geçirdikten sonra boşanan gurbetçi ailenin çocukları ailesinden alınarak koruyucu aileye verildi. Çocukların anneannesi ve dedesi çocuklarının geleceğinden endişe ettiğini söyleyerek yetkililerden yardım beklediklerini söyledi.

Kızlarının yaşadığı zorluklardan dolayı, torunları ellerinden alınıp koruyucu aileye verilen Cengiz ve Güner Durmuş çifti, Fransa’da hukuk mücadelesi veriyor. Torunlarının geleceğinden endişe eden dede ve anneanne, mücadelelerine destek bekliyor.

Yetkililerden destek bekliyorlar

Çocukların dedesi ve anneannesi Cengiz ve Güner Durmuş çifti için her şey 2015 yılında başladı. Aslen Trakyalı olan çiftin kızları 3 yıllık zorlu geçen bir evlilikten sonra boşandı. Boşandığı dönemde hamile olan genç kadın ikinci çocuğunu yalnız doğurdu.

Onclick Popunder

Dedesi ve anneannesi torunlarına sahip çıktı

İçinde bulunduğu duygusal şokun üstesinden gelemeyen genç anne, çocuklarını tek başına idare etmekte zorlandı. Bu nedenle, Cengiz ve Güner, kendi çocuklarına yönelik deneyimlerine dayanarak devreye girer ve kızlarına yardım eder. Bu şekilde, dede Cengiz torunlarını okula götürür anneanne ise onlara yemek hazırlar. Çocuklar iyi bir şekilde büyür ve normal gelişirler.

Cengiz-Güner Durmuş çifti kızı ve torunları

Çocuklar koruyucu aileye verildi

Ancak sosyal hizmetlere yapılan bir ihbar sonrasında her şey değişir. 2018’de bir prosedür başlatılır ve çocukların velayeti anneden alınır. İlk başlarda çocuklar farklı şehir ve yurtlara yerleştirilir daha sonra 2019’da da korucu aileye verilir. Bunun üzerine Cengiz ve eşi, 2019’un sonunda, çift olarak torunlarına koruyucu aile olabilmek için sosyal hizmetlere başvururlar ancak talepleri “anne ile irtibatlı olacakları gerekçesi ile” reddedilir.

“Çocuklar eve dönmek istiyor”

Aile, her geçen gün çocukların daha da mutsuz olduğunu görerek Adalet bakanlığına başvursalar da yine olumsuz cevap alırlar. Çocukların çok mutsuz olduğunu ve eve dönmek istediklerini anlatsalar da yine tüm kapılar kapanır.

Torunlarının artık ailelerini görememesi ve eve dönmek istemelerinin yarattığı travmaya dikkat çekerek, “Niye aileye yakın olanlara değil de yabancılara teslim edilsin?” diye sorarlar.

“Sesimizin duyulmasını istiyoruz”

“Torunlarım çok zayıflar. Adeta hiç yemek yemiyorlarmış gibi görünüyorlar.” diyen dede ve anneanne, aynı zamanda torunlarının “kendi dilini, kültürünü, dinini” unuttuklarından endişe duyduklarını ifade eder.

Bu nedenle artık seslerinin duyulmasını ve kendilerine yardım edilmesini istiyorlar. Yakında istinafa yaptıkları itiraz değerlendirilecek olan Durmuş ailesi, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar gitmeyi düşünüyor ve torunlarını kurtarmak için destek bekliyor.

KAYNAK: HABER7.COM

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz