Fransa’da her 3 kadından 1’i tecavüze uğruyor!

Reklam

Fransa’da Viavoice enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre ülkede her 3 kadından birinin tecavüze uğradığı ortaya çıktı.

Viavoice enstitüsü tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, Her 3 Fransız kadından birinden fazlası rıza dışı bir durum, yani baskı altında cinsel ilişki yaşadığını söyledi. Fransız kadınların yüzde 37’si baskı altında (partnerin ısrarı üzerine veya alkol ya da uyuşturucu etkisi altında) cinsel ilişkiye girdiklerini, yüzde 14’ü ise zorla cinsel ilişkiye girdiklerini söylüyor.

En çok toplu ulaşım araçlarında cinsiyetçi durumlara maruz kalınıyor

Kadınların en çok cinsiyetçi durumlara maruz kaldığı alanlar sokaklar ve toplu ulaşım araçları(yüzde 57), ev (yüzde 49) ve işyeri(yüzde 46). Ayrıca, 15-24 yaş arası kadınların yüzde 41’i okulda veya eğitimleri sırasında cinsel saldırıya maruz kaldıklarını belirtti.

Onclick Popunder

Sadece yüzde 10’u şikayette bulunuyor

Fransa’da kadınların yüzde 77’si adalet sistemine güvenmediklerini söyleyerek kendilerine yapılanların cezasız kaldığını belirtiyor. Bu rakamların gerçek sayının ise çok altında olduğu bildirildi. Cinsel saldırıya uğrayan kadınların sadece yüzde 10’unun polise giderek şikayette bulundukları aktarıldı.

Kadın Erkek Eşitliği Yüksek Konseyi için yapılan Viavoice araştırması, 5 Ekim 2022 ile 26 Ekim 2022 tarihleri arasında Fransa’da yaşayan 15 yaş ve üzeri ülke nüfusunu temsil eden 2.500 kişilik bir örneklem üzerinde gerçekleştirildi.

 

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz