Fransa’da her mevsimin gözde şehri Marsilya

Reklam

Fransa’nın güneyinde Akdeniz’in en büyük limanına sahip olan Marsilya, Paris’ten sonra ülkenin en büyük ikinci şehri. Bir milyonun altındaki nüfusu kozmopolit özellik gösterir. Marsilya 60 kilometreye yakın kıyı şeridine sahiptir. Şehir 2600 yıl önce Foça’dan giden Yunan kolonileri tarafından kurulmuş, Fransa’nın en eski şehridir. Akdeniz iklimine sahip Marsilya, yaz aylarında 30-35 derece sıcaklığa erişmektedir.

Sıcak iklimi ve liman şehri olduğu için sağladığı iş olanaklarıyla Marsilya yüzyıllardır göçmen nüfusa ev sahipliği yapıyor. Gelişmiş bir sanayisi olan şehir, aynı zamanda turizm merkezi ve kongre turizminin önde gelen tercihlerinden biri. Kozmopolit nüfuslu şehir, her gelir grubundan insan barındırıyor. Göçmen nüfus dolayısıyla çok zengin yemek çeşitleri ve gelişmiş bir gece hayatı var.

Ne Zaman, Nasıl Gidilir?

Marsilya her mevsimde ziyaret edilebilir. Ancak denize girmek isterseniz şehri yaz aylarında ziyaret edebilirsiniz. Şehirde senenin dörtte üçünde günler güneşli olacağından diğer aylarda da keyifli bir seyahat geçirebilirsiniz.

Onclick Popunder


Şehirde pek çok festival düzenlenir, Temmuz ayındaki film festivali ve caz festivali ilginizi çekebilir. Türkiye’den Marsilya’ya her gün uçuş bulunuyor. Ayrıca liman şehri olduğu için cruise gemilerinin de durak yeri.

Marsilya’da Gezilecek Yerler

Şehir içinde Marsilya’nın turistik ve dikkat çekici yerleri genelde 1,2,6 ve 7inci arrondisement denen bölgelerde yer alıyor. Yürüyerek Marsilya’yı keşfetmek için eski liman; Vieux-Port iyi bir başlangıç olabilir. La Canebiere caddesi, Cathedral La Major, Notre-Dame-de-la-garde bazilikası gibi pek çok önemli tarihi yapı ziyaret edilebilir.

Merkezi bir nokta isterseniz, St.Charles tren garı şehrin merkezindedir, civarında çeşitli oteller de bulunabilir. Yürüyüş mesafesindeki Le Panier ,dar sokakları, çamaşır asılı kepenkli pencereleri, pastel renkli ufak evleri, tarihi binaları ve sokak sergileriyle tipik bir Akdeniz mahallesidir, pek çok yeri duvar resimleriyle süslenmiş.

Ziyaret edebileceğiniz iki önemli müze; MUCEM Avrupa ve Akdeniz Uygarlıkları müzesi ile klasik mimarinin önemli bir eseri olan Palais Longchamp tarih ve güzel sanatlar müzeleridir. Calanques milli parkı yüksek deniz manzaraları, işaretli yürüyüş rotaları, 20 kilometrelik kıyı şeridi ve doğal hayatıyla yoğun ilgi çekiyor.

Marsilya’da deniz ürünleri oldukça zengin, en ünlü yerel yemek olan Bouillabaisse, deniz ürünlerinden oluşan bir çorba. Yanında Fransız anasonlu içeceği pastis de gayet uygun olacaktır. “Provençal” yazan dükkanlar bölgeye özgü ürünler satar, santon denen ahşap eşya oldukça yaygın. Marsilya’nın tarot kartları ünlü, ayrıca zeytinyağlı Marsilya sabunu da hiç yabancı gelmeyecektir.

Kaynak: Tatil Sepeti

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz