Fransa’da herkese kısmi işsizlik hakkı: Maaşları devlet karşılayacak!

Reklam

Fransa’da merakla beklenen genelge yayınlandı. Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak yeni genelge ile “Kısmi İşsizlik”den yararlanmak için şartlar hafifletildi. Artı33 yeni genelgenin detaylarını açıklıyor.

Koronavirüs salgını ile boğuşan Fransa, milyonlarca çalışanı ilgilendiren “Kısmi İşsizlik”(chômage partiel) genelgesini yayınladı.

Cuma günü yayınlanan ve pazartesi gününden itibaren geçerli olacak genelge ile Kısmı İşsizlik’ten yararlanmak için gereken şartlar kolaylaştırıldı. Hükümetten şirketlere yapılan çağrıda da “”çalışanlarınızı çıkarmayın ‘Kısmi İşsiz’ gösterin” ifadeleri kullanıldı. Fransa’da İş Hukuku’nun sadece afet ve salgın gibi durumlarda yürürlüğe konulabilecek R.5122-1 maddesi göz önünde bulundurularak hazırlanan genelgede çalışanlar ve işverenler için şu imkanlara yer verildi.

İş yerleri çalışanlarını ‘Kısmi İşsiz’ gösterebilecek

Yeni genelge ile iş yeri sahipleri, çalışanların bir bölümü ya da tamamını, 1 gün yada haftanın birçok günü “Kısmi İşsiz” olarak gösterebilecek. Böyle bir durumda çalışanların net maaşının yüzde 84’ü devlet tarafından karşılanacak. Üzeri ise şirket tarafından tamamlanacak.

Maaşları devlet karşılayacak

Asgari ücret ya da daha az bir maaş sahibi olanların ise maaşının tamamı devlet tarafından karşılanacak.

Hangi şirketler bu imkandan yararlanabiliyor?

İşinin bir bölümünü ya da tamamını kaybeden tüm şirketler bu haktan yararlanabiliyor. Ayrıca hükümet evden çalışanlar için de bir kereye mahsus bu imkanı devreye soktu.

Kısa süre içerisinde 180 binden fazla şirket ve 2,2 milyondan fazla çalışanın ‘Kısmi İşsizlikten’ yararlanmak için başvurdukları öğrenildi. Bu sayının ilerleyen günlerde çok daha artması bekleniyor.

Kontroller sıklaştırılacak

Öte yandan devlet, bu imkanı kötüye kullanan şirketlere yönelik de kontrolleri sıklaştıracağı bildirildi. Böyle bir durumda devletin ödediği paranın tamamı geri istenebilecek.

Bu konu ile ilgili kafanıza takılan soruların tamamını Artı33 Market Facebook grubunda yazın. Artı33’ün uzman gazeteci ekibi sorularınızı cevaplasın.

Artı33 Market Facebook grubuna üye olmak için: https://www.facebook.com/groups/arti33market/

Yasal Uyarı! Arti33 İçerikleri Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz, Kanuna Aykırı Ve İzinsiz Olarak Kopyalanamaz, Başka Yerde Yayınlanamaz.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz