Fransa’da hükümet kesenin ağzını açıyor: İşte her kesime yapılacak yardımlar

Reklam

Fransa’da hükümet hayat pahalılığı ile mücadelede atacağı adımları açıkladı. Dar gelirliden çalışana kadar birçok yardım öngörülüyor. İşte detaylar…

Fransa’da 7 Temmuz’da Bakanlar Kurulu’nda görüşülerek karara bağlanan yardımlara göre enflasyonla mücadelede vatandaşa birçok yardım öngörülüyor.

300 Euro’ya kadar akaryakıt yardımı

Buna göre aracıyla işe gidenlere yönelik 300 Euro’ya kadar akaryakıt yardımı yapılması öngörülüyor. 300 Euro’luk yardımın miktarı işin eve uzaklığına göre ayarlanacak. İşi evine 30 kilometreden uzak olan herkes 300 Euro’luk yardımdan faydalanabilecek.

Onclick Popunder

Pompada indirim sona eriyor 

Öte yandan hükümetin akaryakıtta uyguladığı 18 centlik indirimin ise kademel olarak kaldırılacağı açıklandı. Buna göre eylül sonu itibariyle indirim Ekim’de 12, Kasım’da ise 6 cente çekilecek. Aralık ayı itibariyle de kaldırılacak.

Elektriğe sene sonuma kadar zam yok

Hükümetin hayat pahalılığı ile mücadelede verdiği sözlerden birisi de elektrik ücretleri ile ilgili. Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, bu senenin sonuna kadar elektrikteki zam oranının yüzde 4’e sabitlendiğini açıkladı.

Üniversiteliye 100 Euro 

Üniversite öğrencileri için de birçok yardım öngörülüyor. buna göre burslu öğrencilere bir defaya mahsus 100 Euro yardım çeki verilecek. Bursa da yüzde 4 zam yapılacak. Ayrıca üniversite restoranlarındaki yemek ücreti de 1 Euro’ya sabitlendi.

Macron primi 3 bin Euro’ya çıkarıldı 

Çalışanlar için de Macron primi ikiye katlandı. İşverenler çalışanlarına vergiden muaf 3 bin Euro’ya kadar yardım yapabilecek.

9 milyon kişiye 100 Euro’luk çek

Öte yadanülkedeki dar gelirli 9 milyon kişiye de 100 Euro gıda çeki verilecek. Bu tutar her çocuk başına 50 Euro artırılacak.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz