Fransa’da iki bölgede Le Pen rekor kırdı! İşte sandıktan Le Pen çıkan o bölgeler

Reklam

Fransa’da cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Emmanuel Macron yüzde 66 oy oranıyla rekor kırdı. Ancak Fransa’a iki bölgede sandıktan aşırı sağ aday Le Pen çıktı.

Fransa yeni cumhurbaşkanı 39 yaşındaki Emmanuel Macron oldu. Rakibi Marine Le Pen ise mağlubiyete rağmen elde ettiği oy oranı ile aşırı sağ partinin oy rekorunu kırdı.

Ülke genelinde 11 milyon oy elde eden Le Pen, Haziran ayında düzenlenecek Milletvekilliği Genel Seçimleri için de büyük başarı yakaladı. Le Pen ülke genelindeki 93 bölgeden sadece 2’sinde ilk sırada yer alabildi. Sandıktan Le Pen’in çıktığı bölgelerden biri aşırı sağ liderin seçim bölgesi Pas-de-Calais (62). Cumhurbaşkanlığ seçimlerinin ikinci turunda Belçika sınırında yer alan Pas-de-Calais’de bulunan 1 milyon 090 bin 441 seçmenin 382 bin 762’si Le Pen’e oy verdi. Macron diyenlerin oranı da 352 bin 593’te kaldı.

Aisne’de de sandıktan Le Pen çıktı

Aşırı sağ liderin ilk sırada çıktığı diğer yer ise Aisne (02). Pas-de Calais gibi ülkenin kuzeyinde yer aan Aisne’de de seçmenin çoğunluğu Le Pen dedi. Bölgede sandıklardan aşırı sağ lidere 133 939, Macron’a ise 119 202 oy çıktı.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz