Fransa’da 10 yıllık oturum kartı için bu dil şartı aranacak

Reklam

Fransa’da 10 yıllık oturum kartlarına başvuru şartları nedir? Başvurmak için ne kadar süre gerekli? İşte detaylar:

Fransa’ya evlenerek gelip buraya yerleşen herkesin izlemesi gereken bir prosedür mevcut. Fransız vatandaşı ile evlenerek aile birleşimi vizesiyle Fransa’ya gelenlere ilk olarak OFII tarafından onaylandıktan sonra 1 yıllık bir vize veriliyor.

Bu süresinin bitmesine 3 ay kala yapılan yenileme başvurusu sonrası evlenerek ülkeye gelen kişi 2 yıllık bir oturum kartı alabiliyor.

Fransa’da 3 yıl yasal yollardan kalan kişilerin ise 10 yıllık oturum kartıa başvurma hakkına sahip. Bulunduğunu bölgedeki valilik ya da kaymakamlığa giderek ilk oturum kartının bitimine en az 2 ay kala, 10 yıllık oturum kartı başvurusunda bulunabiliyorsunuz.

65 yaş altı herkes için dİl şartı isteniyor

Ancak bunun için aranan başka şartlar da var. Bu şartlar arasında Fransız devletinin değerlerine saygı ile yeterli derecede Fransızca dil bilgisi de mevcut. Fransızca dil bilgisi yetersiz görülen kişilerin oturum kartı başvurusu reddedilebiliyor. Dil bilgisi olarak Fransa tarafından dil yeterliliği olarak kabul gören A2 belgesini başvuru ile birlikte sunmanız şart. Ancak dil zorunluluğu 65 yaş üzerindeki kişilerden istenmiyor.

Valilik belediyenin fikrini soruyor

Ayrıca valilik, Fransız toplumuna entegrasyonuzu değerlendirmek için koruduğunuz belediyenin de fikrine başvuruyor.

Pul ücreti 269 Euro

10 yıllık oturum kartı başvurularında ödemeniz gereken pul ücreti ise 269 Euro.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz