Fransa’da inşaat sektörü zor durumda! Şantiyeler durma noktasına geldi

inşaat sektörü
Reklam

Fransa’da tedarik zorlukları ve artan malzeme fiyatları ile karşı karşıya kalan inşaat sektöründe bazı şantiyelerin durma noktasına geldiğini söylüyor.

Fransa’da inşaat sektörü için malzeme krizi gittikçe kötüleşiyor. Ahşap, PVC, alüminyum ve çeliğe ulaşmak artık daha zor bir hal aldı. İnşaat malzemelerinin fiyatları Ocak ayından bu yana yüzde 20 arttı. Marjlarını korumakta zorlanan ustalar yüksek fiyatlardan yakınıyor.

İnşaat sektöründe fiyatlar yüzde 20 arttı

BFMBusiness’a konuşan İnşaat Şirketleri Konfederasyon başkanı (Capeb) Jean-Christophe Repon “Müşteriye sunmak için tanımlanmış bir fiyatın olması gerekir. Müşteriye bugün verdiğimiz fiyatlar yarın tekrardan değişebiliyor. Dün aldığımı ürünleri bugün aynı fiyata alamıyoruz”. dedi.

“Tedarikçilerimizle en fazla 24 saat garantili fiyatlarımız oluyor, fiyatı garanti altına almak için hemen ödeme olursa o işe girebiliyoruz. 100 günlük bir sipariş defterimiz olduğunu bilmek müşterilerimizle ilişkimizi zorlaştırıyor. Vade uzun olduğu zaman önümüzü göremiyoruz ve fiyat veremiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tedarikçilerimizle en fazla 24 saat garantili fiyatlarımız oluyor”

BFMBusiness televizyonunda soruları yanıtlayan Repon,” Malzemeler daha pahalı, ancak bulunması da daha zor bir hale geldi. İnşaat şirketleri sağlık krizinden bu yana malzeme bulmakta zorlanıyor.

Ukrayna’daki savaşında inşaat sektörünü olumsuz etkilediğini söyleyen Repon, Rusya, dünyanın en büyük beşinci çelik üreticisidir, Fransa’nın alüminyum ihtiyacının yüzde 80’ini karşılıyor.

İnşaat sektörü zor durumda

Esnafın malzeme temin etmekte zorlandığını söyleyen Jean-Christophe,”bazı şantiyeler durma noktasına geldi. Ancak bir site teslim edilmediği sürece firmaya ödeme yapılmaz. Tedarikçilerin malzeme satın almak için giderek daha fazla nakit ödeme talep ettiği bir döneme girdik.”

Diğer maliyetlerin de inşaat şirketlerinin giderlerini artırdığından bahsetmiyorum bile diyen Jean-Christophe Repon, “Önceden teslimatlar ücretsizdi. Ürünleri aldığımız zaman ücretsiz olarak teslim edilirdi. Şimdi ücretli, yakıt fiyatları da arttı. Aynı şekilde, daha önce ücretsiz paletlerimiz vardı, artık durum böyle değil” dedi.

Önceden teslimatlar ücretsizdi

Bruno Le Maire, geçen Nisan ayında İnşaat Şirketleri Konfederasyon’unda verdiği sözü tutarsa, Haziran ayında yapılacak yasama seçimlerinin ardından Asses du Bâtiment düzenlenecek. Sağlık krizinin başlangıcından bu yana sektörün zorluklarını birlikte aşacağız.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz