Fransa’da “chomage” sisteminde büyük reform! Maaşlar azalıyor, süre düşecek!

Reklam

Fransa’da 1 Şubat’tan itibaren işsizlik kurumu “chomage” dakiler için işsizlik ödeneği alma hakkı yüzde 25 azaltılıyor. 12 ay hakkı olan bir kişinin 9 ay hakkı olacak.  Ülkedeki tüm sendikalar ise bu durumun kabul edilemez olduğunu duyurdu.

Fransa’da hükümetin işsizlik sistemi ile ilgili düşündüğü sistem belli oldu.

Çalışma Bakanı Olivier Dussopt, yaptığı basın açıklamasında yeni reform sayesinde 2023’te “100 bin ile 150 bin kişinin” işe dönüş yapacağını söyledi. Reform paketine göre yeni dönemde, mevcut sistemde 12 aylık işsizlik tazminat hakkı kazanacak olan işsiz bir kişinin yalnızca dokuz aylık tazminat hakkı olacak.

Onclick Popunder

Ancak sendikalar bu duruma tepki göstererek” Herkes haklarının çiğnendiğini vurgulayarak, yeni yasanın “bir skandal” olduğuna dikkat çektiler.

“Bu bir skandal”

Fransa’da bugün tazminat süresi 53 yaş altı için 24 ay, 53-54 yaş için 30 ay, 55 yaş ve üzeri için 36 ay olmak üzere bir gün çalışılıp bir gün telafi esasına göre uygulanmaktadır.

Bakan Dussopt, “Üç çeyrek üst üste işsizlik oranı yüzde 9’un altına düşerse tazminat süresi yeniden yüzde 25’in altına iner” dedi.  Bakan, bu reformun 2027 yılında yüzde 5’lik bir işsizlik oranına ulaşma stratejisinin temel yapı taşı olduğunu söyledi.

“İşsizler iş bulmak için daha çok çaba sarf edecek”

Fransa’daki en büyük işveren federasyonu (Medef) ise bu reformu desteklediklerini belirterek, kurumdan yapılan açıklamada “Bu reformla birlikte işsizlik olan insanlar iş bulmak için daha çok çaba sarf edecektir. İstihdama dönüş yönünde bu reformu memnuniyetle karşılıyoruz ve destekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Genel Yöneticiler Konfederasyonu yöneticisi Jean-François Foucard’a göre” Amaç temel düzeyde ekonomik tasarruf yapmaktır. Bu reformla birlikte devlet yılda 4 Milyar Euro tasarruf yapacak” diye konuştu.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz