Fransa’da “ithal gelin” boşanınca sınır dışı ediliyor

Reklam

Fransa’da 39 yaşındaki bir kadın, evlenerek aldığı oturum kartını boşandıktan sonra uzatamadı. Mahkeme kadının sınır dışı edilmesine hükmetti.

Cezayirli bir kadın, Fransa’ya geldikten 2 ay sonra yine Cezayir kökenli oturum kartı bulunan bir kişi ile evlendi. Ancak şiddetlik geçimsizlik nedeniyle 5 ay süren evlilik boşanma ile sonuçlandı. Boşanma sonrası, 39 yaşındaki kadının oturum kartını uzatma başvurusu ise Loir-et-Cher Valiliği tarafından reddedildi.

Mahkeme reddetti

Bunun üzerine valiliğin kararını mahkemeye taşıyan kadın, Nantes İdare Mahkemesi’ne itiraz başvurusunda bulundu. Kadın boşanma nedeni olarak kocasının kendisine şiddet uyguladığını iddia etti. Ayrıca mahkemeye 3 ay boyunca aylık 40 saat çalışacak bir işe başlayacağı ile ilgili de garanti verdi.

Ancak hakim, bu sürelik bir çalışmanın en az asgari ücret kazanmasına yeterli olmayacağını belirterek kadının başvurusunu reddetti. Kadının Fransa’yı terketmesine hükmedildi.

Sınır Dışı Edilecek

Son olarak mahkemenin verdiği karar sonrası 2015 ılından beri Fransa’da yaşayan 39 yaşındaki kadının sınır dışı edilme ile karşı karşıya kaldığı bildirildi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz