Fransa’da kaçak çalışıp CAF’dan yardım alan adama 2 yıl hapis şoku

Reklam

Fransa’da 37 yaşındaki bir kişi, çalıştığı işi CAF’a bildirmeyip kaçak yardımlardan yararlandığı için hapis cezasıyla karşı karşıya.

Fransa’nın güneyindeki Correze bölgesinde meydana gelen olayda, boyacılık yapan bir kişi, kaçak çalışıp bunu Aile Yardım Fonu’ndan (CAF) sakladı.

Bu sürede işsiz ve düşük gelirli ailelere ödenen RSA ve diğer yardımlardan yararlanmaya devam etti. 3 yıl boyunca bu sayede kazandığı paraları çocukları üzerine açtığı banka hesaplarında saklayan şahıs jandarmanın kontrolünde yakayı ele verdi.

-Reklam-

Yerel La Montagne gazetesindeki haberde, en küçüğü 4 yaşında olan oğlunun banka hesabında 33 bin, 15 ve 17 yaşlarındaki diğer iki oğlunun hesaplarında ise 180 bin Eurosu bulunan boya ustasının, 9 yaşındaki kızının hesabında da 55 bin Euro’su bulunduğu kaydedildi. Ayrıca bu 3 yıl içerisinde bir arsa satın alan, bir ev yaptıran ve garajında lüks otolara sahip olan şahsın bu sürede elde ettiği gelirin 216 bin Euro bulduğu aktarıldı.

Okuma-yazmam yok, kuralları bilmiyorum!

Kaçak çalışan, ne vergi ne de kontrat masrafı ödemeyen şahıs, Brive Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Kendisinin okuma yazması olmadığını, hiç okula gitmediğini ve kuralları bilmediğini kaydeden şüpheli şahıs, birçok kez elindeki kağıtlarla CAF’a gittiğini ancak ordaki yetkililerin kendisine yardım alma hakkın var dediklerini iddia etti.

HakimYves Ravallec ise okuma ve yazma bilmemenin böyle bir suç için bahane olamayacağını söyledi. Şüpheli şahsın kaçak çalışmasından aylık 3500 Euro kazandığını söyleyen hakim, ”Sizin yaşamak için hala yardıma ihtiyacınız var mıydı?” Sorusunu yöneltti.

Savcı, haksız rekabet oluşturdun dedi, 2 yıl hapsini istedi

Savcı Ilham Soummer de ”Vergisini verip yükümlülüklerini getiren insanlar ile haksız rekabet oluşturdunuz.”dedi. Savcı, 37 yaşındaki boyacı için 2 yıl hapis, 125 bin Euro da para cezası istedi.

Ayrıca, soruşturma sırasında ele geçirilen araçlara da el konulmasını talep etti. Şüpheli şahsın eşi için de 1 yıl ertelemeli hapis talebinde bulundu.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz