Fransa’da korkutan açıklama: Günlük 100 bin vakaya hazır olun!

Reklam

Dün 52 bin vaka ile rekor kıran ülkede Bilim Kurulu Başkanı, çok zor hatta kritik durumda oldukları belirterek, “Günlük 100 bin vakanın eşiğindeyiz” dedi.

En yüksek günlük vaka sayısına ulaşan Fransa’da dün Halk Sağlığı Kurumundan yapılan açıklamaya göre, son 4 günde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarında “en yüksek seviyede artış” yaşanıyor oldu.

Salgında günlük en yüksek vaka sayısının dün 52 bin 10 ile görülmesinin ardından endişe verici bir açıklama da Bilim Kurulu’ndan geldi.

‘100 BİN VAKANIN EŞİĞİNDEYİZ’

Bilim Kurulu Başkanı Jean-François Delfraissy, RTL kanalına yaptığı açıklamada, Fransa’nın günlük 100 bin vakanın eşiğinde olduğunu söyledi.

“(Fransa’da) Günlük 50 binden fazla vaka var Bilim Kurulu olarak günlük 100 bin vakanın eşiğinde olduğumuzu tahmin ediyoruz.” diyen Delfraissy, yoğun bakım ünitelerindeki hasta sayısında ciddi artış olduğunu kaydetti.

‘ÇOK ZOR HATTA KRİTİK DURUMDAYIZ

Delfraissy, ülkede teşhis edilen, teşhis edilmeyen ve hafif semptom gösteren vakalar dikkate alındığında resmi olarak ilan edilen ikinci dalganın beklenenden ağır geçeceğine işaret ederek, “Çok zor hatta kritik durumdayız.” dedi.

Alınacak tedbirlerin hızlı ve yüksek seviyede olması gerekliliğini vurgulayan Delfraissy, uygulamadaki kısmi sokağa çıkma saatlerinin hafta içi daha geniş tutulmasının, hafta sonları ise tam gün olarak uygulanmasının gündemde olduğunu ifade etti.

GÜNLÜK VAKA REKORU KIRILDI

Fransa’da dün salgının başından bu yana günlük en yüksek vaka sayısına ulaşıldı. Ülkede virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 52 bin 10 artışla 1 milyon 138 bin 507’ye yükseldi. Bu rakam, “salgının başından bu yana ülkede ve Avrupa’da kaydedilen en yüksek günlük vaka sayısı” oldu.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz