Fransa’da krediyle ev alanlara Anayasa Mahkemesi’nden müjde! Artık binlerce Euro cebinizde kalabilir

Reklam

Fransa’da Anayasa Mahkemesi, konut kredisinde yaptırılan sigortaların her yıl tüketici tarafından hiçbir ek ücret ödemeden ve gerekçe gösterilmeden sonlandırabilmesinin önünü açtı. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren uygulama 2018 itibariyle yürürlüğe girdi. Artı33 yeni kanunun neler getirdiğini okuyucuları için araştırdı:

Fransa’da Anayasa Mahkemesi, konut kredisi kullanan milyonlarca tüketiciyi ilgilendiren kararını açıkladı.

Karar ile birlikte 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere tüketiciler, aldıkları konut kredisinde  yaptırılan sigortaları her 1 yıl sonunda hiçbir ek ücret ödemeyip hiçbir gerekçe göstermeden sonlandırabilecek.. Böylece konut kredisi kullanan 6 milyon hane sahibi, artık isterlerse kendilerine daha uygun gelebilecek başka bir sigorta şirketi ile anlaşabilecek. İsteyen de eskisi gibi devam edebilecek.

Onclick Popunder

Konut kredisi sigortası nedir?

Zorunlu olmamakla birlikte bankalar kredi onayını vermek için bu sigortayı zorunlu kılıyorlar. Çünkü kredinin geri ödenmesinde ölüm, kaza ya da iş kaybetme gibi durumlarda kalan miktar sigorta şirketi tarafından karşılanmakta.

Anayasa Mahkemesi’nin kararı ne anlama geliyor?

Daha önce yürürlüğe giren  Sapin II yasası, konut kredisi alan vatandaşlara sigorta kolaylığı getirmişti. Ancak vatandaşların sadece kredi alındıktan ilk 1 sene içerisinde sigorta değiştirme hakkı bulunuyordu. Ancak yeni Anayasa Mahkemesi’nin yeni kararı ile her sene hiçbir gerekçe göstermeyip ek ücret ödemeden sigorta sonlandırılabilecek.

Vatandaşlar ne kadar kar edecek?

Kredinin alındığı bankanın tüketiciye sunduğu sigorta her zaman daha pahalı idi. Bu değişikliğin mimarı sosyalist senatör Martial Bourquin, konut kredisine rekabetin gelmesiyle tüketicilerin yıllık 700 Euro’ya kadar kar edeceğini aktardı.

200 bin Euro ödeyen çift 8 bin 400 Euro kar edebilir

Komisyoncu Meilleurtaux da 20 yıl için 200 bin Euro konut kredisi ödeyen bir çiftin bireysel sigorta ile toplam kazancının 8 bin 400 Euro’yu bulabileceğini aktardı.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz