Fransa’da Macron primi: Her işçiye 2 bin Euro ödenebilecek!

Reklam

Fransa’da 2018 yılında başlatılan Macron priminin şartları koronavirüs salgını için yeniden düzenlendi. Şirketler işçilerine vergiden ve tüm ek ödemelerden muaf olarak 2 bin Euro’ya kadar prim verebilecek.

Fransa’da sarı yeleklilerin başlattığı eylemler sonrası 2018 yılında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un açıkladığı prim, ülkede yaşanan koronavirüs salgınında yeniden düzenlendi. Krizde çalışmak zorunda olan işçilere yönelik “risk yardımı” olarak ödenebilecek.

1 Nisan tarihli 2020-385 numaralı genelge ile prim şartları ve son tarihi yeniden düzenlendi. Böylece salgın süresince çalışmak zorunda kalan tüm işçilere çalıştıkları işyerlerinin ek prim vermesinin önü açıltı.

Kimler Yararlanabilecek?

Hangi sektöre olursa olsun (inşaat, süpermarket, restoran…) tüm özel sektör çalışanları prim elde etme hakkına sahip. Ayrıca süreli sözleşme (CDD) ile çalışanlar da primden yararlanabiliyor.

2 bin Euro’ya kadar ödenebiliyor

Yeni genelge ile 31 Ağustos tarihine kadar 250 kişiden az çalışanı olan ve kar paylaşımı anlaşması olmayan şirketler devlete ödemesi gerek tüm ek ödemelerden muaf olarak işçi başı 2000 Euro’ya kadar prim ödemesi yapabilecek. Hem şirket hem de çalışan için ödenecek prim sosyal ek ücretler ve vergiden tamamen muaf olacak. Ancak şirketler için herhangi bir mecburiyeti yok dileyen şirket bu hakkı kullanabiliyor

Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire de, tüm şirketlere yaptığı çağrıda bu zor günlerde çalışan işçilerini cesaretlendirmek için vergiden muaf en az 1000 Euro risk primi ödemeleri çağrısında bulundu.

Bu konu ile ilgili kafanıza takılan soruların tamamını Artı33 Market Facebook grubunda yazın. Artı33 sorularınızı cevaplasın.

Artı33 Market Facebook grubuna üye olmak için: https://www.facebook.com/groups/arti33market/

Yasal Uyarı! Arti33 İçerikleri Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz, Kanuna Aykırı Ve İzinsiz Olarak Kopyalanamaz, Başka Yerde Yayınlanamaz.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz