Fransa’da mahkeme Müslüman Hasan’ın cenazesinin yakılmasını onayladı

0
21

Fransız mahkemesi, geçen hafta ölen Faslı Hasan en-Nebiri’nin (47) cesedinin, Katolik mezhebi inancına uygun şekilde yakılmak üzere Fransız eşine teslim edilmesine onay verdi. Fas, mahkemenin bu kararına tepki gösterdi.

Nebiri’nin kardeşi Hafiz en-Nebiri, Fransa’daki temyiz mahkemesinin dünkü oturumda, kardeşi Hasan’ın cenazesinin yakılmak üzere Katolik eşine teslim edilmesini onayladığını belirtti. Nebiri, mahkemenin, Limoges belediyesine, kardeşi Hasan’ın cesedinin bu iş için tahsis edilen yerde bugün yakılmasına izin vermesi talimatı verdiğini dile getirdi.

Nebiri, Fransa’daki asliye mahkemesinin, kardeşi Hasan’ın cenazesinin Katolik eşine teslim edilmesine dair kararını temyize götüreceklerini ifade etmişti. Hafiz en-Nebiri, “Kardeşimin eşi bir Fransız ve kocasının naaşının Katolik mezhebi inancına uygun şekilde yakılması konusunda ısrarcı. Ancak benim kardeşim bir Müslüman. Dolayısıyla cesedinin yakılmaması gerekiyor” demişti.

Fas hükümeti kınadı

Fas, cenazenin yakılmasına izin veren Fransız mahkemesinin kararını kınadı. Fas Hükümet Sözcüsü Mustafa el-Halefi, cenazenin yakılmasına izin veren Fransız mahkemesinin kararının kabul edilemez olduğunu ve hükümet olarak konunun takipçisi olduklarını belirtti. Halefi, söz konusu kararın vefat eden Fas vatandaşının onurunu ve ailesinin duygularını ihlal ettiğini ifade etti.

Böcek ısırmasından hayatını kaybetmişti

Fransa’da ikamet eden 45 yaşındaki Hasan en-Nebiri, zehirli böcek ısırması nedeniyle kaldırıldığı hastanede geçen hafta salı günü hayatını kaybetmişti. 

Mayıs ayında benzer bir olayın yaşandığı İtalya’nın Brescia kentinde, Faslı bir göçmenin cenazesinin yakılma işlemi, uygulamadan yaklaşık 20 dakika önce durdurulmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here