Fransa’da merakla beklenen Noel yardımları belli oldu

Fransa'da Mayıs ayında kim ne kadar yardım alacak?
Reklam

Artı33 Özel-Haber

Fransa’da her yıl maddi durumu yetersiz ailelere ödenen Noel yardımında tutar belli oldu. Fransa Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (MSA) yapılan açıklamada, yardımın 15 Aralık’tan itibaren ödeneceği duyuruldu.

Fransa’da 1998 yılından beri geliri yetersiz ailelere ödenen Noel yardımı, bu yıl da maddi durumu yetersiz ailelerin yüzünü güldürecek. 2 milyondan fazla ailenin faydalanması beklenen yardım ile ilgili merakla beklenen açıklama Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (MSA) yapıldı. Buna göre 15 Aralık’tan itibaren ödenmesi beklenen yardım miktarları şu şekilde oluştu.

Aile durumu

Yalnız yaşayan

Evli çift

Çocuksuz

152,45  €

228,67  €

1 çocuklu

228,67  €

274,41  €

2 çocuklu

274,41  €

320,14  €

3 çocuklu

335,39  €

381,12  €

4 çocuklu

396,37  €

442,10  €

Çocuk başına eklenen tutar

+60,98  €

+60,98  €

Noel yardımından kimler faydalanabilir?

2015 yılında 2,2 milyon ailenin faydalandığı Noel yardımından yararlanmak için çeşitli şartları yerine getirmek gerekiyor. İşsiz ve RSA’da olan ailelerin yanı sıra emekliler de Noel yardımından yararlanabiliyor.  Ancak Pole Emploi’ya kayıtlı işsizlerden bazı şartları yerine getirmeleri isteniyor. RSA alan ailelere ödemeler ise CAF tarafından otomatik gerçekleştiriliyor.

Belediyelerin yardım miktarları netleşti

Ayrıca devletin ödediği Noel yardımı dışında belediyeler de Noel öncesi maddi durumu yetersiz ailelere, gıda ve para yardımı yapıyor. Belediyeler yardımları ise kendi belirledikleri kriterlere göre gerçekleştiriyor.

İşte Noel yardımı belli olan bazı belediyelerin yapacağı yardımlar:

Saint-Germain-en-Laye : 12 yaşından küçük çocuğu bulunan ailelere market alışverişlerinde kullanmak üzere gıda ve yardım çeki veriliyor. Yardımdan yararlanmak için ‘Quotient familial’in 420 Euro’nun altında olması şartı aranıyor. Son başvuru tarihi ise 9 Aralık.

Versailles : 16 yaşından küçük çocuğu bulunan ailelere gelir durumuna göre 48 Euroluk hediye çeki veriliyor. Bu şartları yerine getiren ailelere gerekli belgeler ile belediyenin Sosyal Yardım Merkezi’ne (CCAS) başvurması gerekiyor.

Puteaux : İşsiz ve 12 yaşından küçük çocuğu olan aileler Puteaux’da 40 Euroluk hediye çekinden yararlanabilir. Bu yardımdan faydalanmak için koşulan şart ise en az 3 yıldır Puteaux’da oturmak ve bu şehirde işsizlik kurumu Pole Emploi’ya kayıtlı olmak.

Özellikle Paris bölgesindeki belediyelerin her yıl daha çok gerçekleştirdikleri yardımlarla ilgili Fransa’nın diğer bölgelerinde oturan vatandaşlar da Sosyal Yardım Merkezleri’ne giderek bilgi sahibi olabilirler.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz