Fransa’da milyonlarca kişi bu yardımlardan habersiz!

Reklam

Fransa’da maddi geliri yetersiz ailelere devletin yaptığı yardımlardan milyonlarca insanın habersiz olduğu ortaya çıktı. Devlet; Mutuelle, RSA, taşınma, okul yardımından habersiz milyonlarca aileye ulaşmak için çalışma başlattı. 

Fransa’da yapılan araştırma yardım hakkına sahip her iki kişiden birinin bu hakkından habersiz olduğunu ortaya koydu. Buna göre CAF ve Bölge Yönetimleri’nin her yıl yardım için ayırdığı milyarlarca Euro’nun devlete kaldığı kaydedildi. Yardımların ortalama hane başına 400 Euro’ya denk geldiği aktarıldı.

Vatandaşların yüzde 70’i ACS’i bilmiyor

RSA hakkı olanların yüzde 36’sı, tamamlayıcı sağlık sigortası CMU hakkı olanların ise yüze 34’ü bu durumdan habersiz. Yine CMU hakkı elde edemeyenlere devletin özel mutuellere kayıt olmaları için yaptığı çek yardımından(ACS) da vatandaşların yüzde 70’inin haberi yok.

Onclick Popunder

Bu yardımlardan her iki kişiden birinin haberi yok

Örnek olarak milyonlarca insanın, devletin maddi durumu yetersiz ya da hasta çocuğu bulunan ailelere yaptığı yardımların yanı sıra, çocukların okul dışı aktiviteleri, tatiller, ya da taşınma yardımlarından da habersiz olduğu kaydedildi.

Bunun yanı sıra yaşlı insanların yüzde 44’ü de onlara sağlanan evde bakım veya bakıcı çalıştırma ödeneği ile ilgili bilgisi olmadığı aktarıldı.

Vatandaşların yüzde 16’sı başvuruda bulunmuyor

Yapılan araştırmada ortaya çıkan diğer ilginç sonuç ise yardım almayan vatandaşların yüzde 16’sının haklarından haberdar olduğu, ancak bürokratik işlemlerin zorluğundan dolayı hiç böyle bir girişimde bulunmadığı yönünde.

2019 yılında yardım hakkı olupta yardım başvurusu yapmayanlar nedeniyle devletin kasasında kalan parasının ise 10 milyar Euro’yu bulduğu kaydedildi. Öte yandan 2019 yılında yüzde 34 olan yardım hakkı olupta olmayan kişilerin oranının 2020’de yüzde 40’a çıktığı aktarıldı.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz