Fransa’da Müslüman öğrencilerin dini bayramlarda okula gitmeme hakkı var

Reklam

Bu yıl Ramazan Bayramı 4 Haziran Salı günü kutlanacak. Fransa’da okulların açık olduğu dini bayram gününde Müslüman çocukların okula gitmeme hakkı olduğunu biliyor muydunuz?

Fransız yasaları, Yahudilere Yom Kippur, Budistlere Vesak, Hristiyanların okul takvimine dahil edilen bayramları gibi Müslümanlara da Kurban ve Ramazan Bayramları’nda okula gitmeme hakkı tanıyor.

Yasa 22 Mayıs 2004’te yürürlüğe girdi

Fransa’da 18 Mayıs 2004 yılında çıkarılan ve 22 Mayıs’ta Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yasaya göre bayramı kutlayan öğrenciler o gün devamsızlık yapabilecek. Yasada, ”Tatil gününe denk gelmeyen büyük bayram günlerinde öğrencilere devamsızlık hakkı tanınır.”ifadelerine yer veriliyor.

Yasayı bilmeyen öğretmenden ‘laiklik’ gerekçesi

Yasa açıkça dini bayram günlerinde öğrencilere okula gitmeme hakkı tanısa da her yıl öğrenciler bazı öğretmenlerin buna karşı çıkan tutumlarıyla karşı karşıya kalıyor. Fransalı Türkler de öğretmenlerin bu tarz tepkileriyle karşılaşırken Paris’te yaşayan Yılmaz ailesi de geçen yıl ilkokula giden çocuklarını okula göndermedikleri için öğretmenin tepkisiyle karşılaşmış. Çocuğuna bayram günü okula gelemeyeceği yönünde bir yazı veren aileye öğretmen, okulun laik bir kurum olduğunu ileri sürerek bu talebi reddetmiş.

Milli Eğitim bakanlığı bayramlar
Fransa’da Müslüman öğrencilerin dini bayramlarda okula gitmeme hakkının bulunduğu Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinde de açıkça ifade diliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinde yer alan ‘devamsızlık hakkı’ başlıklı bölümde ‘Dini bayramlar’ ifadesi açıkça yer alırken, öğretmenlerin buna karşı çıkmasının ise yasal olmadığı belirtiliyor.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz