Fransa’da okullarda yeni dönem yarın başlıyor!

Reklam

Fransa’da karantina ilan edilen okullarda önlemler en üst düzeye çıkarılıyor. Yarından itibaren sınıfda bir vaka tespit edilmesi durumunda 2 hafta derslere ara verilecek.  

Üçüncü dalgada vaka sayısının her geçen gün arttığı Fransa’da hükümete yönelik okulların açık kalması ile ilgili eleştiriler devam ederken, hükümet bu ihtimalin şimdilik düşünmüyor. Ancak yarından itibaren okullarda salgın önlemleri en üst düzeye çıkarılıyor.

Karantinanın ilan edildiği 19 bölgede vaka sonrası sınıflarda derse ara verilme kuralı artırılıyor. Buna göre yarından itibaren sınıfta bir vaka çıkması durumunda, sınıfın 15 günlüğüne kapatılacak. Daha önce sadece anaokullarında uygulamam bu kural, ortaokul ve liseler için ise 3 vaka olarak uygulanıyordu.

Çocukları okula gitmeyen velilere işe gitmeyebilecek

Öte yandan çocukları okula gitmeyecek veliler de çocukların evde olduğu süre için işe gitmeme tercihinde bulunabilecek. Bu kişilerin çocuklarının sınıflarının kapatıldığı yönündeki belgeyi işverenlerine ulaştırmaları yeterli olacak.

Kantinlerin kapatılmasında yetki yerel idarede

Öte yanndan okullarda kantinlerin kademeli olarak kapanması da alınan önlemler içerisinde. Ancak kantinlerin kapanmasına yerel yetkililer karar verecek.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz