Fransa’da ölüme terk edilen gencin ailesine mahkemeden büyük müjde

0
339
Reklam

Fransa’da 11 yıldır devam eden ötenazi davasında dün yaşam desteği durdurulan Vincent Lambert’in yaşam desteğinin devam etmesi kararı verildi.

Yaşam desteğini durduran Sebastopal Hastanesi, mahkeme kararıyla felç halindeki adamın tedavisini sonlardırmasından sonra, annesi ötenaziyi kabul etmeyip temyiz başvurusu yaptı.

Paris Temyiz Mahkemesi başvuruyu 11 saat inceleyip istişare ettikten sonra tedavinin tekrardan devam etmesi kararını aldı. Mahkemeden çıkan başka bir kararsa tedavinin BM’de kurulan bir komitenin vereceği son karara kadar sürdmesini istedi.

-Reklam-

Vincent’in annesi: Ben onun annesiyim ve onu savunmak beim hakkım

Ayrıca mahkeme Fransa’ya Uluslararası Engelliler Hakları Komitesi’nden Vincent Lambert’in gıda ve sıvı alımının devamı için bulunduğu taleplerin yerine getirilmesini ve tüm önlemleri alması emrini verdi.

Anne Viviane bu olayın üstü örtülmüş bir ötenazi uygulaması olduğunu, üç günlüğüne gittiklerini ve geldiklerinde oğlunun ağladığını belirtti. Bu olayın korkunç bir olay olduğunu söyleyen anne oğlunun yaşayacağından emin olduğunu ve annesi olduğu için onu savunmanın hakkı olduğunu belirtti.

38 yaşındaki Vincent Lambert 2008 yılında geçirdiği motosiklet kazasının ardından komaya girmişti. 6 yıldır süren Vincent Lambert davasında, doktorların hastanın fişinin çekilerek, suni nemlendirme ünitesi ile yavaş yavaş hayatına son verilmesi kararını Lambert’in eşi, kardeşleri ve yeğeni onaylarken, anne ve babası buna şiddetle karşı çıkıyordu. Fransa’da Danıştay aldığı kararla Lambert için ötanazi kararı vermiş, AİHM ise Danıştay’ın kararını onaylamıştı.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz